Jednou vetou

Legitimizovanie invázie z augusta 1968 je neprijateľné, asi však neprejde

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

foto: TASR

Legitimizovanie invázie vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 do Československa je z pohľadu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR neprijateľné a šéf rezortu Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) je pripravený túto otázku otvoriť počas budúcotýždňových rokovaní v Ruskej federácii (RF).

NATO je nástrojom, ako ukázať jednotu, hrozbám treba čeliť spoločne, uviedol Gajdoš

V reakcii na informáciu, že ruská Duma chce prijať zákon, ktorý by uznal oprávnenosť okupácie, uviedol hovorca MZVaEZ Boris Gandel.

Rezort však nepredpokladá, že by návrh prešiel. „Podľa našich informácií ide o opakovanú iniciatívu z dielne opozičnej Komunistickej strany RF, ktorá doteraz nikdy nemala adekvátnu podporu pre svoj návrh a všetko nasvedčuje tomu, že takisto to bude aj v tomto prípade,“ priblížil hovorca.

Keďže ide o poslaneckú iniciatívu v dolnej komore ruského parlamentu, podľa MZVaEZ existuje priestor aj na parlamentnú diplomaciu. „Obzvlášť ak berieme na zreteľ viacnásobné deklarovanie mimoriadne priateľských vzťahov medzi predsedom NR SR a predsedom Štátnej dumy RF,“ dodal Gandel.

Gajdoš: Odtrhnutie sa od produkcie Ruskej federácie je postupná záležitosť

Ruská Duma chce prijať zákon o oprávnenosti okupácie Československa v roku 1968. Informoval o tom český portál Forum24.cz s tým, že sa na tom dohodli poslanecké frakcie. Poslanci podľa portálu chcú, aby vojaci, ktorí sa na okupácii zúčastnili, mohli byť považovaní za vojnových veteránov.

Pellegrini: Invázia a okupácia Československa bola hrubým porušením práva

Vojenská invázia a následná 20-ročná okupácia bývalého Československa bola hrubým porušením medzinárodného práva. Od tohto nezákonného aktu sa v minulosti postupne dištancovali sovietski aj ruskí predstavitelia, ktorí sa za túto historickú krivdu voči Čechom a Slovákom aj oficiálne ospravedlnili. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré poskytla hovorkyňa predsedu vlády SR Petra Pellegriniho Patrícia Macíková.

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že predseda vlády SR bude o tejto téme hovoriť s predstaviteľmi Ruskej federácie počas svojej nadchádzajúcej návštevy.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky