Jednou vetou

Lekári ani nemocnice nie sú spokojní s budúcoročným rozpočtom pre zdravotníctvo

Ilustračné foto

TASR/AP

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), Aliancia všeobecných lekárov Slovenska a Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (AVLS/SVLS) a Lekárske odborové združenie (LOZ) tvrdia, že v rozpočte pre zdravotníctvo na rok 2019 nie je dostatok financií, ktoré by pokrývali náklady vyplývajúce zo zákona. To by podľa organizácií mohlo mať negatívny dosah na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Riaditeľ Kancelárie ANS Miroslav Valaštík uviedol, že to, čo asociácia nemocníc víta, je návrh Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo na zvýšenie odvodov za poistencov štátu na štyri percentá. „Znamenalo by to zvýšenie finančných prostriedkov v rezorte o približne 350 miliónov eur. Zároveň to potvrdzuje náš predpoklad, že rozpočet pre zdravotníctvo na rok 2019 je nedostatočný a nestačí na pokrytie všetkých zákonných nárokov, ako napríklad zvýšenie platov pre všetkých zdravotníckych pracovníkov či sociálneho balíčka,“ vysvetlil Valaštík s tým, že ak by finančných prostriedkov v budúcom roku nebol dostatok, „reálne by mohlo byť ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti a sociálny zmier“ v rezorte.

Nemocnica v Kežmarku má najkratšiu dobu čakania pacienta na urgente

Prezidentka SVLS/AVLS Monika Palušková mieni, že akékoľvek zníženie vymeriavacieho základu za poistencov štátu pod štyri percentá „reálne ohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku“. Tvrdí, že asociácia v pozitívnom tlaku na zmenu návrhu rozpočtu pre zdravotníctvo na rok 2019 nepoľaví. Palušková taktiež dodala, že štát by nedofinancovaním zdravotníctva všetky tri zdravotné poisťovne vystavil riziku, že nedokážu zabezpečiť primeranú zdravotnú starostlivosť.

Na nevhodné nastavenie rozpočtu rezortu zdravotníctva upozornilo aj LOZ. „Zníženie poistného za poistencov štátu o takmer štvrtinu (249 miliónov eur) reálne ohrozuje zabezpečenie a dostupnosť zdravotnej starostlivosti z verejného zdravotného poistenia,“ uviedol predseda LOZ Peter Visolajský. Združenie sa obáva, že vzhľadom na plánovaný rozpočet bude nevyhnutné aj v roku 2019, aby štát dodatočne dofinancoval rezort zdravotníctva. Svedčí o tom podľa neho aj stanovisko Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Bremeno financovania zdravotníctva štát v neprimeranej miere prenáša na pracujúcich obyvateľov aj podľa oboch súkromných zdravotných poisťovní na Slovensku.

Platy nelekárskych zdravotníckych pracovníkov sa majú zvýšiť o 10 percent

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že budúci rok má byť v zdravotníctve historicky najviac peňazí. Celkové príjmy sa predpokladajú vo výške 5,04 miliardy eur s medziročným rastom 234,8 milióna eur. Podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) ide o významný nárast celkových výdavkov, ktoré majú smerovať k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti a chcú pokračovať aj v zefektívnení celkového systému. Návrh rozpočtu prináša aj nový spôsob platby za poistencov štátu. Po novom štát určil pevnú sumu, koľko na budúci rok za štátnych poistencov zaplatí, má ísť o 960 miliónov eur. Napriek tomu, že celkové zdroje v sektore medziročne rastú, štát na budúci rok zaplatí za svojich poistencov menej.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky