Jednou vetou

Lekári pripomínajú: Viac pohybu znižuje riziko infarktu či mŕtvice

Ilustračný obrázok

foto: Ilustracija

Telesná aktivita, cvičenie a šport znižuje významným spôsobom riziko závažných chronických chorôb. "Medzi takéto choroby nepatrí len nadváha, obezita a cukrovka, ale aj také ochorenia, akými je srdcový infarkt alebo mozgová mŕtvica,“ pripomína pri príležitosti svetového dňa Pohybom ku zdraviu lekár Peter Minárik.

Poznamenal, že pre mnohých bude možno k počudovaniu, že šport chráni aj pred zhubnými nádormi. „Presvedčivo je to dokázané pri rakovine prsníka a rakovine hrubého čreva,“ vysvetlil Minárik. Nie je nutné, aby to bol šport náročný.

Postačí aj ľahký poklus

Aj ľahký poklus dokáže podľa trénera Maroša Krivosudského zvýšiť hladinu dopamínu. „Akákoľvek činnosť, ktorá nám spôsobuje potešenie, vplýva na jeho vylučovanie. Okrem toho sa nám na jarnom slnku citeľne zlepší nálada, pretože okrem tvorby vitamínu D sa nám v mozgu začne vyplavovať serotonín,“ vysvetlil kondičný tréner. Na začiatok stačí napríklad vybehnúť domov po schodoch, ísť do obchodu pešo, dať si ráno desaťminútový strečing alebo ísť na výlet do lesa.

Prečítajte si tiež: Cyklisti by nemali podceňovať reflexné prvky ani nosenie prilby

Svetový deň – Pohybom ku zdraviu vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 2002. Tento deň je jednou z iniciatív, ktorej úlohou je upozorniť na rastúci problém chronických ochorení, ktorým sa dá predchádzať aktívnym spôsobom života. Nedostatočná fyzická aktivita najčastejšie v kombinácii s nesprávnou výživou sa spolupodieľa na vzniku chronických ochorení, ako sú ochorenia srdcovocievne, onkologické, metabolické, respiračné či ochorenia pohybového aparátu.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky