Jednou vetou

Lekárske odbory požadujú zmenu spôsobu nominácie predsedu ÚDZS

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

TASR

Lekárske odborové združenie (LOZ) požaduje profesionálnu a morálne vhodnú nomináciu nového predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Reaguje tak na kauzu pri vydávaní povolení na prevádzkovanie záchraniek, po ktorej sa doterajší šéf ÚDZS Tomáš Haško vzdal funkcie.

 „Ako lekári sme presvedčení, že ak má Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou napĺňať svoje zákonom stanovené funkcie dohľadu, a nielen zakrývať prešľapy v zdravotníctve, je nevyhnutná zmena spôsobu nominácie na post predsedu,” povedal predseda LOZ Peter Visolajský. LOZ navrhuje, aby post predsedu ÚDZS zastával buď nezávislý odborník, ktorý by bol nominantom profesijných a odborových organizácií pôsobiacich v slovenskom zdravotníctve, alebo člen parlamentnej opozície. V oboch prípadoch je nutné verejné vypočutie kandidátov.

Sanitky by mali spravovať nemocnice, zhodli sa Zelník a Krajčí

„To je jediná cesta, ako zabezpečiť nezávislé postavenie tejto inštitúcie v čase, keď mnohí spomedzi odbornej aj laickej verejnosti pochybujú o oprávnenosti jej existencie. Žiadame, aby osoba na čele ÚDZS bola odborne aj morálne kredibilnou osobou,“ dodal Visolajský. Doplnil, že LOZ v minulosti opakovane upozorňovalo na nevhodnosť nominácie Haška na post predsedu ÚDZS a žiadalo už i jeho odvolanie.

Neurochirurgovia sa sporia o liečbu detských pacientov, riešenie chcú od MZ SR

Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáš Haško sa vzdal po kauze výberového konania na licencie pre záchranky svojej funkcie. V pondelok o tom informoval listom aj predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD). Odvolanie šéfa ÚDZS navrhla v piatok (4. 10.) vláde ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD). Príčinou boli závažné dôvody, ktoré vzbudzujú pochybnosti o správnosti postupu úradu v procese výberového konania na licencie pre záchranky. Haško trvá na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou. Ministerstvo zdravotníctva podalo v prípade podnet, ktorým sa aktuálne zaoberá Národná kriminálna agentúra.

Môže vás zaujímať

Rezník hasí situáciu v RTVS. Problémová šéfka Hana Lyons končí, ale idú aj ďalší