Jednou vetou

Leteckí záchranári vo štvrtok pomáhali pri kolapse aj páde zo strechy

Ilustračné foto

foto: TASR

Leteckí záchranári z Bratislavy pomáhali vo štvrtok pri záchrane života muža, ktorý skolaboval v Lozorne, a transportovali aj muža z obce Bodíky, ktorý utrpel vážne zranenia nohy a chrbtice. Oboch dopravili do bratislavských nemocníc. TASR o tom informovala hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková.

Posádka záchranárov bola vo štvrtok ráno privolaná na pomoc 30-ročnému mužovi, ktorý v priemyselnom parku v Lozorne (okres Malacky) náhle skolaboval a upadol do bezvedomia,“ priblížila Hopjaková s tým, že prítomní svedkovia začali muža laicky resuscitovať a pomocou AED prístroja sa im podarilo obnoviť srdcový rytmus muža.

Po prílete záchranárskeho vrtuľníka bol pacient v starostlivosti posádky rýchlej lekárskej pomoci. „Následne bol odovzdaný do starostlivosti leteckých záchranárov, ktorí pacienta preložili na palubu vrtuľníka a doplnili mu ďalšiu potrebnú liečbu. Na umelej pľúcnej ventilácii bol so zabezpečenými životnými funkciami letecky transportovaný do Univerzitnej nemocnice Bratislava-Ružinov,“ dodala hovorkyňa.

Leteckí záchranári ratovali v lese pri Udiči 61-ročnú turistku so zlomenou nohou

Podľa jej slov pri návrate na základňu prišlo ďalšie volanie o pomoc. „Záchranársky vrtuľník nabral smer na obec Bodíky (okres Dunajská Streda), kde 50-ročný muž spadol zo strechy z výšky približne štyroch metrov. Utrpel vážne poranenie dolnej končatiny a driekovej časti chrbtice,“ špecifikovala Hopjaková.

Po pristátí v blízkosti miesta udalosti lekár leteckých záchranárov poskytol neodkladné zdravotné ošetrenie, zranenia zafixoval. „V stabilizovanom stave s mnohopočetnými poraneniami bol záchranárskym vrtuľníkom rýchlo a šetrne prevezený na centrálny príjem Univerzitnej nemocnice Bratislava-Kramáre,“ uzavrela hovorkyňa.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky