Jednou vetou

Letecky na dovolenku – určite sa oplatí myslieť aj na toto

Na čo všetko treba myslieť pred odletom?

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Už je to tu, prvé odlety na dovolenku. Od polovice júna do polovice septembra je na letiskách najväčší nápor. Len v Bratislave sa očakáva počas letnej sezóny približne 2 000 odletov a príletov s dovolenkármi. Každoročne sa však dovolenka pre viacerých z nich skončí ešte pred samotným odletom. Prinášame zopár užitočných rád, na ktoré sa určite oplatí myslieť, aby nás - vás na letisku "nestopli":

„V minulom roku sme sa veľmi často stretávali s tým, že si dovolenkári zabúdali svoje cestovné doklady (pas, občiansky preukaz) v kopírovacom stroji, keď si boli dať pred odletom robiť fotokópie týchto dokladov,“ odpovedala pre hlavne.sk Veronika Ševčíková, hovorkyňa letiska M. R. Štefánika v Bratislave na naše otázky, aké chyby robíme najčastejšie pred odletom na dovolenku a načo všetko sa oplatí nezabudnúť. Kópiu dokladov na cestovanie mať nestačí. Bez originálu dokladu neodletíte! Na čo ešte treba myslieť?

Platnosť dokladov

Najväčší trapas a nemilá situácia môže nastať, keď až pri vybavení na check-in pulte zistíte, že váš cestovný doklad už stratil platnosť. V tom prípade sa môžete vrátiť domov, pretože cestujúcemu nie je umožnený odlet. Prichádza tak o zaplatenú dovolenku aj letenku.

Protest farmárov alebo výstava špičkových agrostrojov?

Pre vstup do niektorých dovolenkových krajín nestačí mať len platný pas, ale dĺžka platnosti musí byť ešte i niekoľko mesiacov po prílete z krajiny. Napríklad:

Egypt – platnosť pasu aspoň 6 mesiacov po návrate, víza sa získavajú po prílete do krajiny; Turecko – platnosť pasu aspoň 150 dní po návrate (5 mesiacov), netreba víza; Omán – platnosť pasu aspoň 6 mesiacov po návrate, víza sa získavajú po prílete do krajiny; Spojené arabské emiráty – platnosť pasu aspoň 6 mesiacov po návrate, netreba víza; Tunisko – platnosť pasu počas pobytu, netreba víza

Kompletné podmienky ako aj ďalšie informácie o cestovaní do všetkých krajín sveta poskytuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na tejto stránke.

Šťastný let aj prílet želáme, pohodovú dovolenku | TASR

Pevná batožina

Batožina, ktorá je skladnejšia, jednoliatejšia, pevnej konštrukcie, s penovou výplňou, chránená cestovným zámkom, je na cestovanie leteckou dopravou vhodnejšia. V prípade plastových kufrov dochádza najčastejšie k poškodeniu koliesok prípadne držadiel, napriek tomu patria medzi najodolnejšie. Pri leteckej doprave sú náchylnejšie na poškodenie rôzne druhy batohov (vzhľadom na množstvo popruhov, zipsov atď.) či textilné kufre.

Zakázané predmety

Medzi predmety, ktoré cestujúci nemôže mať v príručnej batožine, patria rôzne napodobeniny zbraní, granátov, nábojov, a to či už v tvare prívesku na krk, alebo príveskov na opasok. Patria sem i detské hračkárske zbrane – vodné pištole. Naďalej platí, že tekutiny, pasty, gély, spreje možno mať v príručnej batožine umiestnené len v objeme do 100 ml alebo 100 gramov, uzatvorené v plastovom ZIPP vrecku s max. kapacitou 1 liter. Ak si želá cestujúci takéto predmety a potraviny prepraviť, musí ich umiestniť do podanej, nie príručnej batožiny.

24 pravidiel ako sa chrániť pred alergiami

Nezabudnite dodržať hmotnosť batožiny – každá letecká spoločnosť má vlastné pravidlá a poplatky, ktoré vyberá za 1 kg prekročenej hmotnosti podanej batožiny. Výška poplatku za prekročenie limitu sa tak rôzni podľa toho, ktorou leteckou spoločnosťou letíte.

Aby sme si takto užívali dovolenku, oplatí sa myslieť pred odletom na pár vecí | pixabay

Lieky a lekárske potvrdenia

Cestujúci smie v príručnej batožine prevážať bežne dostupné lieky v balení do 100 ml alebo v pevnom skupenstve. V prípade potreby inzulínových pier alebo tekutých liekov (sirup proti kašľu, roztok pre umytie kontaktných šošoviek, nápoj pre osobu postihnutú cukrovkou a iné) s obsahom balenia väčším ako 100 ml – tieto možno prepraviť v príručnej batožine aj v objeme väčšom ako 100 ml, nevyžaduje sa predloženie lekárskeho potvrdenia.

Kúpanie s deťmi – jazero alebo bazén?

Niektoré letecké spoločnosti vyžadujú pri zdravotných komplikáciách potvrdenie od lekára nie staršie ako 6, 7, 10 či 14 dní. Niektorí dopravcovia vyžadujú potvrdenie o zdravotnom stave cestujúceho na predpísanom formulári, tzv. Travel Clearance form, Fit to fly, MEDIF (Medical Information Form). Obvykle nájdete tento formulár na webovej stránke spoločnosti, s ktorou sa chystáte letieť, a to v sekcii Prepravné podmienky.

Pozor na alkohol

Radosť z odletu na dovolenku s kamarátmi neraz cestujúci oslavujú už na letisku alkoholom. Ak zamestnanci letiska spozorujú pasažiera pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, takémuto cestujúcemu nie je umožnený odlet. Nemá nárok ani na vrátenie ceny letenky.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky