Liberáli nepodporia zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky

Jana Cigániková (SaS)

foto: TASR

Liberáli nepodporia zmeny v zákone o zdravotnej starostlivosti, ktorý vetoval prezident SR Andrej Kiska. Poslankyňa za SaS Jana Cigániková to zdôvodňuje jeho obsahom aj aroganciou predkladateľov. Parlament bude o vrátenej novele zákona rokovať vo štvrtok poobede.

Právna norma prináša okrem iného zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky (OOP) pre zamestnávateľov, s čím liberáli nesúhlasia. Cigániková poukazuje, že zamestnávateľom sa vezme 100 miliónov eur, ktoré mohli zlepšiť pracovné prostredie. Pýta sa, koľko pracovných miest sa takto zničí. Upozorňuje, že čísla chýbajú, keďže k návrhu chýbajú prepočty a analýzy.

Zamestnávatelia tak budú podľa jej slov potrestaní z mesiaca na mesiac zvýšenými nákladmi. Upozorňuje, že opatrenie zdvihne cenu práce a zdražie zamestnávanie v regiónoch. Kritizuje tiež, že návrh na zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky neprešiel štandardným legislatívnym procesom, ako už býva „pravidlom“, keďže prišiel ako poslanecký.

Poslanci sa pred Vianocami ešte vrátia do lavíc, prezident vetoval zákon

Cigániková sa pýta poslancov vládnej koalície a ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD), či sa bude ignorovať aj prezident Kiska, s ktorého pripomienkami sa SaS stotožňuje. Kiskovi sa nepozdáva, že návrh na zrušenie OOP na zdravotné poistenie pre zamestnávateľov neprešiel riadnym zákonodarným procesom. Ten totiž podľa neho zahŕňa „všetky prvky posudzovania dosahov, odôvodňovania návrhu a diskusie o ňom“.

Parlament odsúhlasil návrh na zrušenie OOP na zdravotné poistenie pre zamestnávateľa začiatkom tohto decembra. Od zamestnávateľov by tak do zdravotných poisťovní za budúci rok malo prísť navyše viac ako 102 miliónov eur.

Zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky išlo podľa ministra zdravotníctva Druckera na úkor verejného zdravotného poistenia. „Peniaze sa vrátia späť do zdravotného poistenia tam, kde boli, aj kam patria,“ povedal.

Môže vás zaujímať

Kalavská priznala, že demisiu nepodala len pre stratifikáciu