Aktualizované: Na palube zrúteného lietadla do Kene bola aj rodina Antona Hrnka

Anton Hrnko a jeho deti Michaela a Martin

autorská koláž hlavne.sk, TASR, facebook, bubo.sk

V nedeľu ráno sa zrútilo lietadlo spoločnosti Ethiopian Airlines so 157 ľuďmi na palube. Stalo sa tak len 6 minút po štarte z letiska v Addis Abebe. Na palube lietadla boli občania 35 krajín vrátane štyroch Slovákov. Tragédia zasiahla poslanca NR SR Antona Hrnka; prišiel o manželku, dcéru a syna! Ten pracoval v cestovnej kancelárii zameranej práve exotické a poznávacie zájazdy. Viacerí politici vyjadrili zdrvenému kolegovi z parlamentu hlboký súcit v ťažkej chvíli.

Prečítajte si aj: V lietadle, ktoré sa v Etiópii zrútilo bola aj slovenská novinárka

Lietadlo malo namierené do kenskej metropoly Nairobi. Podľa informácií posádka vyslala letovému dispečingu núdzový signál krátko po štarte. Letisko malo povoliť núdzové pristátie a vrátenie sa stroja naspäť, to sa však nestalo. Šesť minút po štarte sa zrútilo. Išlo pritom o nové lietadlo typu Boeing 737-8 MAX , ktoré prešlo kontrolou len nedávno, začiatkom februára.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyjadrilo sústrasť všetkým pozostalým po obetiach tohto nešťastia, pri ktorom „podľa oficiálnych informácií zahynuli (aj) štyria občania Slovenskej republiky“.

„Predstavitelia našich diplomatických misií v Etiópii a Keni, ako aj naša diplomatická služba v Bratislave pristupujú k tejto tragédii s plným nasadením a v súlade s konzulárnou praxou,“ uvádza sa vo vyhlásení MZVaEZ SR.

Na palube zrúteného lietadla nachádzala rodina poslanca Národnej rady SR Antona Hrnka (SNS); manželka, dcéra a syn. Okrem nich aj slovenská novinárka. Novinárov o obetiach informoval v nedeľu riaditeľ Ethiopian Airlines počas tlačovej konferencie.

Samotný Hrnko v nedeľu popoludní zdrvujúce informácie potvrdil na sociálnej sieti:

Status Antona Hrnka, 10. 3. 2019 | facebook

 

Dcéra Antona Hrnka, Michala | facebook

 

Syn Antona Hrnko, Martin pracoval pre známu cestovnú kanceláriu zameriavajúcu sa na exotické destinácie, ako napr.: Tibet, Nepál, Čína, India, ako aj Afrika.

Syn Antona Hrnka, Martin pracoval ako delegát pre známu cestovnú kanceláriu | bubo.sk

 

„Martin Hrnko sprevádzal pre BUBO od roku 2014. Martin bol vždy usmiaty, pokojný muž, ktorého extrémne bavilo cestovanie a v práci sprievodcu sa našiel. Veľmi rýchlo sa zaradil medzi našich najlepších sprievodcov,“ uviedla cestovná kancelária, v ktorej Hrnkov syn pracoval.

Martin Hrnko pracoval pre známu cestovnú kanceláriu | facebook

 

Na sociálnej sieti vyjadrili sústrasť kolegovia Antona Hrnka z parlamentu:

V tejto chvíli ťažko hľadať slová. Tonko môj som s Tebou. Vyjadrujem úprimnú sústrasť.

Uverejnil používateľ Andrej Danko – predseda SNS Nedeľa 10. marca 2019

ÚPRIMNÚ SÚSTRASŤ S hlbokým zármutkom som krátko po pristátí v Paríži prijal informáciu, že medzi obeťami raňajšieho leteckého nešťastia etiópskeho lietadla boli aj štyria občania Slovenskej republiky. Chcem vyjadriť rodinám pozostalých úprimnú a hlbokú sústrasť a uistiť ich, že vláda Slovenskej republiky je v prípade potreby pripravená kedykoľvek poskytnúť vládny špeciál.

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Nedeľa 10. marca 2019

Hlboko ma zasiahla informácia o páde etiópskeho lietadla a o to viac, že na jeho palube sa nachádzala rodina kolegu…

Uverejnil používateľ Robert Fico Nedeľa 10. marca 2019

Tono, nie ako kolega, ale aj ako priateľ… Úprimnú hlbokú sústrasť v tejto nesmierne ťažkej chvíli….

Uverejnil používateľ Martin Glváč Nedeľa 10. marca 2019

??️Dnes sa v ranných hodinách stala strašná tragédia. Pri páde lietadla v Etiópii zahynuli manželka, dcéra a syn…

Uverejnil používateľ Bugár Béla Nedeľa 10. marca 2019

Sú chvíle, keď politika nehrá žiadnu rolu. Vyslovujem úprimnú sústrasť Antonovi Hrnkovi k strate rodiny.

Uverejnil používateľ Richard Sulik Nedeľa 10. marca 2019

Status Borisa Kollára, 10. 3. 2019 | facebook

 

Sú chvíle, kedy by sme mali dokázať odložiť politiku aj napriek tomu, že stojíme na druhej strane rieky.ÚPRIMNÚ SÚSTRASŤ

Uverejnil používateľ Igor Matovic Nedeľa 10. marca 2019

 

Úprimnú sústrasť vyjadril aj prezident Andrej Kiska:

PÁN HRNKO, ÚPRIMNÚ SÚSTRASŤAsi sa nedá slovami popísať utrpenie, ktorým prechádza rodina, keď náhle zomrie blízky…

Uverejnil používateľ Andrej Kiska Nedeľa 10. marca 2019

Ťažko sa mi pri takejto obrovskej tragédii hľadajú slová. Vyjadrujem úprimnú sústrasť nášmu kolegovi Antonovi Hrnkovi, ktorý pri leteckom nešťastí prišiel o svojich najbližších. Česť ich pamiatke.

Uverejnil používateľ Robert Kaliňák Nedeľa 10. marca 2019

 

Spravodajská BBC  uviedla, že zrútený stroj 737 MAX je nový model Boeingu a rovnaké lietadlo sa minulý rok v októbri zrútilo do Jávskeho mora so 189 ľuďmi na palube. Pasažieri vtedy leteli z Jakarty.

V lietadle typu Boeing 737 sa podľa tohto oznámenia nachádzalo 149 cestujúcich a osem členov posádky. Stroj vzlietol o 07.38 h SEČ a havaroval šesť minút po štarte. Na palube boli cestujúci 33 národností vrátane 32 Keňanov a 17 Etiópčanov.

Podrobnosti o obetiach priniesla na twitteri reportérka BBC pre západnú a strednú Afriku Louise Dewast:

 

Nájdete nás aj na facebooku – pridajte sa k nám TU

Stroj vzlietol z Addis Abeby o 06.38 h SEČ, havaroval niekoľko minút po štarte a neprežil to ani jeden z ľudí nachádzajúcich sa na palube, spresnila etiópska mediálna spoločnosť FBC s odvolaním sa na oznámenie aerolínií. Ich zástupcovia sa momentálne nachádzajú na mieste pádu lietadla. Pre príbuzných cestujúcich na palube lietadla bola zriadená informačná telefonická linka.

Nehoda sa stala v okolí mesta Bishoftu (donedávna známeho pod názvom Debre-Zeit), približne 50 kilometrov južne od etiópskeho hlavného mesta Addis Abeba, spresňuje vyhlásenie letiska.

FOTO: Šéf americkej diplomacie na Slovensku. Pozrite sa, na čom priletel

Etiópsky premiér informoval o katastrofe na twitteri a vyjadril rodinám i blízkym hlbokú sústrasť.

Etiópske aerolínie síce uviedli, že presné informácie o preživších či mŕtvych nateraz nemajú potvrdené, kancelária predsedu etiópskej vlády však už vyjadrila sústrasť rodinám obetí. Bezprostredne neboli známe ani podrobnosti o príčine tohto leteckého nešťastia.

Havária lietadla v Kolumbii si vyžiadala 12 obetí

TASR, red

Môže vás zaujímať

Oficiálne výsledky sú príjemným prekvapením a záväzkom, uviedol Bilčík