Jednou vetou

Lipšic a generálny prokurátor?

Daniel Lipšic je horúcim kandidátom na výmenu Jaromíra Čižnára na poste generálneho prokurátora

autorská koláž hlavne.sk, Foto: Google Maps, TASR

Exminister vnútra Daniel Lipšic mal sedieť vo väzení za prečin usmrtenia pri tragickej nehode v centre Bratislavy. Realita je iná. Najnovšie je exminister horúcim kandidátom na výmenu Jaromíra Čižnára na poste generálneho prokurátora. Predstaviť si ho tam vedia viaceré politické strany. Ochotné sú kvôli nemu zmeniť aj zákon. Ako minister spravodlivosti podal 90 dovolaní v podobných tragédiách a žiadal nepodmienečné tresty. On sám sa nepodmiečnému trestu vyhol

Pred štyrmi rokmi vtedy poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic zrazil v podvečerných hodinách na Vajnorskej ulici v Bratislave 72 – ročného chodca, ktorý zraneniam podľahol.

Exminister prijal politickú zodpovednosť a vzdal sa poslaneckého mandátu. Verejnosť, ale najmä právna obec čakala, ako sa Lipšic postaví k vymeranému podmienečnému trestu, pretože on sám, keď bol ministrom spravodlivosti  v podobných prípadoch žiadal nepodmienečný trest. A to údajne takmer v 90 – tich prípadoch!

Bývalý politik ani ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská dovolanie po vydaní trestného rozkazu nepodali. Lipšic pritom mohol dovolanie podať aj sám.

Na seba však uplatnil celkom iný meter, väzeniu sa vyhol a prijal podmienečný trest. V etickej rovine zlyhal. Jeho morálny profil je však teraz v tieni, jeho nominácie na post generálneho prokurátora. Poprvýkrát jeho meno v súvislosti s novým generálnym prokurátorom spomenul nedávno podpredseda NR SR a jeho bývalý stranícky kolega Gábor Grendel.

Gábor Grendel, archívne | foto: TASR

Nespĺňa podmienky

Na to, aby sa Lipšic mohol stať generálnym prokurátorom by sa musel zmeniť zákon, keďže advokát nie je prokurátor a musel byť mať odpracovanú desať ročnú prax.

Ochotu zmeniť zákon pre Lipšica už deklaroval predseda SaS Richard Sulík, ktorý uviedol, že SaS vie podporiť každého kandidáta, ktorý je aktuálne v koalícii na stole. Lipšic kandidatúru zatiaľ neodmietol a pravdepodobne testuje koaličné postoje.

Ambície Lipšica však siahajú zrejme stále poriadne vysoko. Podľa kuloárnych informácií bol pripravený zobrať post ministra vnútra vo vláde Igora Matoviča, nakoniec mal však odmietnuť z rodinných dôvodov.

Lipšic nie je nepopísaný papier

Iný prístup na seba a na ostatných, ako predviedol pri prečine usmrtenia keď šoféroval, však nie je jedinou škvrnou na povesti známeho advokáta. Verejnosti doteraz dostatočne nevysvetlil komunikáciu s obžalovanou Alenou Zsuzsovou.

Komunikáciu nepoprel, no verejnosti nahovoril, že mu niekto hackol jeho účet na sociálnych sieťach a komunikoval v jeho mene. Aj to Lipšicovi prešlo. Pripomeňme, že kvôli komunikácii so Zsuzsovou prišiel o funkciu námestník generálneho prokurátora René Vanek.

Jedným z posledných kontroverzných kúskov Daniela Lipšica je aj obhajoba páchateľa vraždy prominentného právnika Ernesta Valka, ktorý bol jeho priateľom.

Aj keď Lipšicova nominácia je pre koaličné strany prijateľná, nemusí to tak byť u prezidentky Zuzany Čaputovej. „Pokiaľ ide o mená, ktoré sú zvnútra prokuratúry, som presvedčená o tom, že prokuratúra má schopných prokurátorov. Schopných nielen odborne, ale aj osobnostne,“ povedala Čaputová. O nomináciách na post generálneho prokurátora sa chce ešte zhovárať s predsedom vlády Igorom Matovičom.

FOTO: Lipšic nevedel z nahotinky odlepiť oči

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky