Jednou vetou

Lubyová chce, aby platy pedagógov dosiahli úroveň priemeru krajín OECD

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová

foto: TASR

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) chce, aby platy pedagogických a odborných zamestnancov dosiahli úroveň priemeru krajín OECD. Uviedla to vo štvrtok po tom, čo v parlamente schválili zvýšenie platov pedagógov na začiatku ich učiteľskej kariéry.

 „Dúfam, že táto zmena bude motivovať mladých absolventov stredných a vysokých škôl pre prácu v školstve. Podľa prieskumov je práve nízky plat učiteľa jedným z hlavných dôvodov, prečo sa mladí ľudia nerozhodujú pre učiteľské povolanie,“ povedala Lubyová s tým, že bude pokračovať v krokoch Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania a vykonávať opatrenia, aby platy pedagogických a odborných zamestnancov dosiahli úroveň priemeru krajín OECD.

Základ platu učiteľov tvorí platová tarifa, ktorá sa odvíja od toho, či je učiteľ kvalifikovaný, alebo či získal atestáciu. Táto tarifa sa za každý odpracovaný rok zvyšuje. Okrem toho majú učitelia nárok na rôzne druhy príplatkov (napríklad príplatok za riadenie, príplatok pre triedneho učiteľa alebo kreditový príplatok za absolvované vzdelávanie). Začínajúci učiteľ po absolvovaní adaptačného vzdelávania automaticky prechádza do vyššej platovej triedy. „Novela zákona zabezpečí výraznejšie a adresnejšie zvýšenie platov začínajúcich učiteľov pri zachovaní princípu, aby služobne starší učitelia zarábali viac ako mladší,“ uviedol rezort školstva.

Lubyová vo videu na sociálnej sieti uviedla, že platy pedagogických zamestnancov sa už niekoľko rokov zvyšujú. Ako príklad uviedla hrubý plat začínajúcich učiteľov v materských školách. „V roku 2015 bol plat 475 eur, od 1. januára 2019 sa zvýšil na 612 eur a od 1. septembra 2019 bude 671 eur. Od 1. januára 2020 stúpne na 738 eur a keď si pani učiteľka urobí ešte adaptačné vzdelávanie, tak bude mať v hrubom 819 eur,“ poznamenala Lubyová.

Hlina: Mám pocit, že Ústavný súd rezignoval na zdanie spravodlivosti

Druhým príkladom sú učitelia v regionálnom školstve, teda na základných a stredných školách. „V roku 2015 začínali v hrubom na 589 eurách, od 1. januára 2019 to bolo zvýšené na 759 eur, od 1. septembra 2019 to bude 831 eur a od 1. januára 2020 dôjde k zvýšeniu na 915 eur. Opäť po ukončení adaptačného vzdelávania, ktoré môže trvať od šiestich mesiacov do dvoch rokov, bude mať tento mladý učiteľ v hrubom 1001 eur,“ poznamenala šéfka rezortu školstva.

„Myslíme si, že takéto výrazné zvýšenie platov mladých učiteľov spolu s výrazným zvýšením platov v celom rezorte školstva až o 38 percent medzi septembrom 2016 a prvým januárom 2020, je už takou finančnou injekciou, ktorá pomôže zvýšiť životný štandard našich učiteľov,“ dodala Lubyová s tým, že by to malo pomôcť aj mladým pedagógom, aby prišli do školstva.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky