Jednou vetou

Lubyová môže v priebehu pár dní vyriešiť tri problémy, tvrdí Gröhling

Poslanec Branislav Gröhling (SaS)

Foto: TASR

Počas prvých siedmich dní môže nová ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS) vyriešiť tri problémy. Myslí si to Branislav Gröhling, poslanec Národnej rady (NR) SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre školstvo.

TASR o tom informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

„Po prvé, mala by sa vyjadriť, čo bude ďalej s plánovanou reformou Učiace sa Slovensko, ktorú exminister Plavčan sľuboval viac ako rok a ktorá sa stále ani len nezačala,“ uviedol poslanec.

Otázne testovanie piatakov

Ministerka by ďalej podľa neho mala povedať, či nájde financie na celoplošné Testovanie 5, alebo sa „uspokojí iba s elektronickou verziou na niekoľkých školách“.

Po tretie by mala v najbližšom čase rozhodnúť o ročnom odklade vzdelávacích programov pre deti so zdravotným znevýhodnením. „Tie sú kritizované ako nerealizovateľné či chybné, a preto je nevyhnutné vyhradiť čas na ich prepracovanie,“ tvrdí Gröhling.

Spôsob, ako zrušiť eurofondovú výzvu

Podľa poslanca ide o zvládnuteľné úlohy. „Problémy rezortu sú známe dlhodobo a ministerka sama pochádza z tohto prostredia, preto si myslím, že netreba strácať čas a treba začať tam, kde je možné riešiť ich okamžite,“ uviedol tímlíder SaS.

Zároveň dodal, že v dlhodobom horizonte by ministerka mala nájsť spôsob, ako vypovedať miliónové zmluvy na eurofondy s pochybnými firmami.

Prezident v stredu vymenoval Martinu Lubyovú za novú ministerku školstva. Na tomto poste nahradila Petra Plavčana, ktorý po kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie abdikoval koncom augusta na svoju funkciu. Ako v stredu uviedla, chce pokračovať v začatej školskej reforme a čo najskôr vyriešiť problém pri eurofondoch v oblasti vedy a výskumu.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky