Jednou vetou

Lubyová: MŠVVaŠ navrhovalo, aby sa preverovali odpisy z registra trestov

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová

foto: TASR

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR pri návrhu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch navrhovalo, aby sa u pedagógov preverovali aj odpisy z registra trestov, čím by sa nadštandardne zvýšila kontrola. V stredu po rokovaní vlády to uviedla ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) v súvislosti s kauzou bratislavského učiteľa, ktorý je obvinený zo zločinu sexuálneho zneužívania a zločinu výroby detskej pornografie svojho žiaka.

„V súčasnosti sa takéto odpisy preverujú len u príslušníkov bezpečnostných služieb a podobných kategórií zamestnancov,“ uviedla Lubyová. Ministerka si myslí, že ide o citlivú otázku. „Treba veľmi citlivo zvažovať, či bude musieť radovo 100.000 učiteľov poskytovať ten odpis,“ poznamenala šéfka rezortu školstva.

Lubyová: Jedným z výsledkov SAA bude pozdvihnutie kvality vysokého školstva

Lubyová poukázala na to, že Generálna prokuratúra SR, ale aj Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku navrhovali, aby nebola povinnosť poskytovať tento odpis zahrnutá v zákone o pedagogických a odborných zamestnancoch. „Na základe týchto pripomienok sa to vypustilo zo zákona,“ povedala ministerka s tým, že keby sa mali takéto prípady vyskytovať častejšie, tak je rezort školstva pripravený sa opätovne vrátiť k návrhu a otvoriť diskusiu. Podľa Lubyovej by sa však musel novelizovať aj zákon o registri trestov.

Policajti odboru kriminálnej polície začiatkom júna objasnili prípad mravnostnej trestnej činnosti, ktorej sa mal dopúšťať 51-ročný učiteľ zo základných škôl v Bratislave IV. „Podľa doterajších informácií obvinený od decembra 2017 ako pedagogický zamestnanec zneužil svoju pozíciu učiteľa, vedel o nepriaznivých rodinných, sociálnych a majetkových pomeroch poškodeného 11-ročného chlapca. So zámerom sexuálneho kontaktu s maloletým nadviazal a udržiaval s ním a s jeho matkou priateľský vzťah,“ uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff. V prípade preukázania viny hrozí mužovi trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky