Jednou vetou

S týmto nie je Lubyová vôbec spokojná. Čo sa jej nepozdáva?

Martina Lubyová

Foto: TASR

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) nie je spokojná so situáciou, ktorá je momentálne vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP). Ako povedala po stredajšom rokovaní vlády, v utorok (19.6.) urobila vo VÚDPaP neplánovanú návštevu.

„Videla som tam veci, ktoré ma tam zaujali. Už v minulosti, keď sme riešili takým manažérskym spôsobom niektoré problémy a zaoberali sme sa SWOT analýzou s riaditeľom ústavu, tak tam boli niektoré témy, ktoré sa riešili. A dodnes sa niektoré problémy nevyriešili,“ povedala Lubyová. Ako priblížila, počas návštevy ústavu zistila, že na „báze občianskeho združenia tam funguje škôlka v rámci denného centra, ktorá nie je metodicky ukotvená v zákone“. Zároveň podľa jej slov nemá ani povolenie, aby fungovala ako škôlka.

Členovia školského výboru požiadali Lubyovú, aby situáciu vo výskumnom ústave riešila

„Našla som tam deti, ktoré tam chodia. Aj rodičia sú zrejme zavádzaní v tom, že toto zariadenie je škôlka, ale nie je zaradené v sieti materských škôl, rovnako to nie je ani elokované pracovisko,“ povedala šéfka rezortu školstva. Zároveň poznamenala, že keď si vyžiadala štatút, dostala zmluvu medzi VÚDPaP a občianskym združením, ktoré uzavrelo predošlé vedenie.

Lubyová zároveň uviedla, že do VÚDPaP išla kvôli tomu, že sa táto pracovno-právna záležitosť začala medializovať. „Chcela som sa presvedčiť, či je to, čo uvádzajú, na mieste. Do sporu sú zaangažované obe strany. Myslím si, že pravda je niekde uprostred. Človek musí prísť na miesto a presvedčiť sa o tých pomeroch,“ povedala Lubyová.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky