Jednou vetou

Lubyová pokrstila rozšírené vydanie Ilustrovanej Ústavy SR

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová a vpravo predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková uvádzajú do života ilustrovanú ústavu SR 27. septembra 2018 v Košiciach

foto: TASR

Nové rozšírené vydanie Ilustrovanej Ústavy Slovenskej republiky vo štvrtok v Košiciach slávnostne uviedla do života ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová.

Stalo sa tak v rámci dňa otvorených dverí Ústavného súdu (ÚS) SR. Nová publikácia bude slúžiť ako učebná pomôcka pre žiakov a študentov základných a stredných škôl. Ako uviedla predsedníčka ÚS Ivetta Macejková, publikácia veľmi zrozumiteľnou formou približuje obsah jednotlivých článkov ústavy.

Návrhy o voľbe ústavných sudcov nemôžu prísť na poslednú chvíľu, tvrdí Gál

Verejnosť má do 15.00 h možnosť navštíviť priestory ÚS a zoznámiť sa bližšie s jeho činnosťou. Záujemcovia si môžu pozrieť pojednávaciu miestnosť, v ktorej sa uskutočňujú verejné zasadnutia senátov a pléna ÚS, Sieň nezávislosti, v ktorej prebiehajú neverejné zasadnutia, či kanceláriu predsedníčky ÚS. Vyskúšať si môžu talár ústavného sudcu, pozrieť si insígnie predsedníčky ÚS i diela známych umelcov umiestnené v priestoroch súdu. Na podujatí na úvod vyhodnotili súťaže školákov o najlepšie slohové práce na tému Spravodlivosť a právo a výtvarné práce na tému Labyrint zákonov.

V poradí ide o tretí ročník dňa otvorených dverí na ÚS. „Hlavným cieľom je atraktívnym spôsobom oboznámiť širokú verejnosť s ústavným súdom ako nezávislým orgánom ochrany ústavnosti, jeho postavením, právomocami a rozhodovacou činnosťou. Vďaka dňu otvorených dverí je možné zvýšiť právne povedomie mladých ľudí, najmä žiakov a študentov základných a stredných škôl, ktorí sú pre nás dôležitou cieľovou skupinou,“ uviedla Macejková.

Súčasťou ponuky sú výstava výtvarníka Pavla Bratského a vystúpenia Muziky Milana Rendoša, skupiny Silband a ďalších hudobných zoskupení.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky