Jednou vetou

Lubyovú podržala väčšina snemovne, zostáva ministerkou školstva

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová

foto: TASR

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nom. SNS) ostáva vo funkcii, Národná rada SR totiž odmietla zámer opozície odvolať ju. Za vyslovenie nedôvery Lubyovej v pondelok hlasovalo iba 43 poslancov zo 105 prítomných.

aktualizované: 22:06

Opozícia chcela ministerku odvolať pre prideľovanie stimulov na projekty na výskum a vývoj. Poukazovala na odkopírované posudky, zvyšovanie bodov, či údajné omyly a preklepy. Problémom je podľa opozície aj neriešenie eurofondového škandálu z leta 2017.

Lubyová odmieta obvinenia opozície, vidí za nimi politizáciu

Ministerka obvinenia odmietla, vidí za nimi politizáciu zo strany opozície. V súvislosti so stimulmi zopakovala, že už prijala personálne rozhodnutia. Za ministerku sa postavili viacerí koaliční poslanci aj vláda.

Oceňujem dôveru poslancov a podnety, ktoré odzneli v diskusii, uviedla Lubyová

Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) si váži dôveru od poslancov parlamentu. Oceňuje aj podnety, ktoré odzneli počas diskusie, niektoré podľa nej boli politicky podfarbené. Opozičná poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) považuje diskusiu počas odvolávania Lubyovej za užitočnú.

Vláda nesúhlasí s odvolaním ministerky Lubyovej

„Veľmi mi záleží na školstve a na vede, na osude ľudí, ktorí tam pracujú a budem sa snažiť čo najlepšie naďalej pokračovať vo všetkých reformách a zmenách, ktoré sme sa doteraz snažili naštartovať,“ uviedla ministerka po hlasovaní.

Napriek neúspešnému odvolávaniu ministerky si Remišová myslí, že počas schôdze išlo o užitočnú diskusiu. „My sa nevzdávame, pretože našou úlohou ako opozície je chrániť peniaze občanov, aby sa nerozhadzovali na rôzne pochybné dotácie a prinášať riešenia na zlepšenie nášho školstva,“ vyhlásila Remišová s tým, že Lubyová počas celej mimoriadnej schôdze nevyvrátila ani jeden z faktov, na ktoré upozorňovali.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Novinka na hraniciach. Toto oznámil Matovič s Babišom v Prahe