Jednou vetou

Nicholsonová chce byť slovenskou prezidentkou, v SaS si ťukajú na čelo

Lucia Nicholsonová
Lucia Nicholsonová

FOTO: TASR

Poslankyňa Lucia Nicholsonová vyhlásila, že by za istých okolností bola ochotná kandidovať na prezidentku. Čo na to jej strana – a najmä voliči?

Lucia Nicholsonová sa v stredajšej diskusii Denníka N vyjadrila, že ak by súčasný prezident Andrej Kiska v roku 2019 nekandidoval – a opozícia by bola za, kandidovala by ona. Jej slová vyvolali búrlivú odozvu nielen medzi kolegami zo strany SaS, ale aj medzi ľuďmi.

Za predčasné označil Nicholsonovej úvahy predseda liberálov Richard Sulík s tým, že o spoločnom postupe v užšom vedení vôbec nedebatovali. Jeho podpredsedovia Ľubomír Galko a Jana Kiššová však už takí diplomatickí neboli.

,,Lucia je našou tímlíderkou na riešenie vylúčených rómskych komunít a tam aj vidím jej ďalšie pôsobenie. Jej osobné ambície ma prekvapili, nikdy sme o nich vo vedení strany nehovorili, a sú v tejto dôležitej otázke nepodstatné,“ povedal Galko. „Verím, že im podľahla len chvíľkovo a vráti sa do reality, a najmä k plneniu svojich záväzkov.“

Galko zdupľoval, že ak bude Kiska kandidovať, SaS podporí jeho, lebo je to najlepší prezident, akého kedy Slovensko malo.

Opozícia by podporila Kisku

Ak by sa tak však z nejakých dôvodov nestalo, bolo by mu to osobne mimoriadne ľúto a stranícky kandidát by musel spĺňať minimálne dve z troch nasledujúcich kritérií, a najlepšie všetky tri . ,,Musí mať podporu strany SaS, musí mať podporu iných demokratických opozičných strán a musí mať aspoň teoretickú šancu na zvolenie,“ pridal.

V podobnom duchu komentovala Nicholsonovej aktivitu aj Kiššová. ,,Luciin krok ma trošku prekvapil. Vnímam to ako jej osobnú ambíciu. Nediskutovali sme o tom a v tejto fáze si ani nemyslím, že je to dobrý nápad, zdôraznila pre Hlavné.sk a pridala, že by bola do budúcnosti rada, keby pri podobným veciach postupovali v strane koordinovane. ,,Najradšej by som bola, keby pán Kiska znovu kandidoval,“ uzavrela.

Fico kandidovať nebude

Minulý týždeň premiér Robert Fico oznámil, že nebude kandidovať na prezidenta. Zároveň spomenul, že horúcimi kandidátmi Smeru v tomto boji by mohli byť Miroslav Lajčák a Maroš Šefčovič.

Pripravené zvoliť si svojho vlastného človeka sú aj vládne strany SNS a Most-Híd. Verejne sa už hovorí o Veronike Remišovej z hnutia OĽaNO, podnikateľovi Imrichovi Bérešovi či bývalému šéfovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi.

Ľadová sprcha na sociálnych sieťach

Hlavné.sk sa snažilo skontaktovať aj s Petrom Osuským, ktorý sa v minulých prezidentských voľbách vzdal v prospech Kisku, ktorý voľby vyhral a jeho funkčné obdobie sa končí v júni 2019.

Nicholsonovej zasnívanie vyvolalo v diskusii nie celkom pozitívnu odozvu medzi ľuďmi na sociálnych sieťach. Dokonca až takú, že sa sama politička cítila nekomfortne a uverejnila tento odkaz:

Môže vás zaujímať

Návrh EK v oblasti migrácie má podľa Sulíka v sebe skryté povinné prerozdeľovanie migrantov