Jednou vetou

Ľudí trápi vysoký krvný tlak. Ministerstvo bude požadovať viac prevencie

Ilustračný obrázok

foto: Pixabay

Na Slovensku ročne pribudne takmer 30.000 ľudí s diagnózou vysokého krvného tlaku. Denne ho lekári zistia približne u 80 pacientov, vyplýva zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Ide o jedno z najčastejšie diagnostikovaných ochorení na Slovensku. Na jeho riziká upozorňuje štvrtkový Svetový deň hypertenzie.

Neoddeliteľnou súčasťou prevencie by podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej mala byť informovanosť o rizikových faktoroch, ktoré spôsobujú hypertenziu a taktiež návod, ako ich eliminovať. Ministerstvo chce preto na svojej pôde zriadiť oddelenie prevencie a skríningu. „Chceme aj týmto spôsobom vyzdvihnúť dôležitosť prevencie a informovanosti v predchádzaní vzniku ochorení,“ povedala Kalavská.

Na Slovensku je systematicky sledovaných približne 200.000 ľudí s vysokým krvným tlakom. „Najrozšírenejšou skupinou, ktorá trpí hypertenziou, sú ľudia od 45 do 64 rokov, no nevyhýba sa ani mladším ročníkom,“ skonštatoval generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Najviac trpia ľudia hypertenziou v Košickom kraji, najmenej v Trnavskom.

Čítajte viac: Je dôležité vedieť o vysokom krvnom tlaku

Zákernosť vysokého tlaku spočíva v tom, že nebolí. Aj preto sa označuje ako tichý zabijak. Kým nespôsobí komplikácie, človek o ňom nemusí vedieť. Vysoký tlak sa nepovažuje za dedičné ochorenie, v rodinách sa však dedia stravovacie aj pohybové návyky, fajčenie aj postoj k alkoholu. Na vzniku hypertenzie sa spolupodieľa nedostatok telesného pohybu, nadváha, zlé diétne návyky, veľký príjem soli, živočíšnych tukov, fajčenie, nadmerný príjem alkoholu aj dlhodobý stres.

Hypertenziou sa označuje stav, keď je krvný tlak dlhšiu dobu alebo opakovane zvýšený nad hodnotu 140/90 mmHg. U dospelých ľudí sa za ideálny považuje tlak 120/80 mmHg. Jeho hodnoty skontroluje všeobecný lekár na preventívnej prehliadke, ktorú hradia zdravotné poisťovne. Napriek tomu, že hypertenzia je chronické ochorenie a nedá sa vyliečiť, dá sa úspešne liečiť.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky