Jednou vetou

Ľudia by za prezidenta volili Čaputovú, Šefčoviča a Mistríka

Zuzana Čaputová

foto: TASR

Ak by sa prezidentské voľby konali vo februári (11. - 23. 2.), ľudia by najviac volili Zuzanu Čaputovú (23,5 percenta). Na druhom mieste by skončil Maroš Šefčovič s 20,5 percentami hlasov. Roberta Mistríka, ktorý sa v utorok vzdal kandidatúry, by volilo 15 percent opýtaných, čo by znamenalo tretie miesto. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na vzorke 1002 respondentov vypracovala spoločnosť Median SK pre RTVS. Informovala Silvia Turnerová z RTVS.

aktualizované: 13:19

Za prvou trojicou by nasledoval Štefan Harabin, ktorému by hlas dalo 10,5 percenta opýtaných. Piaty by skončil Marian Kotleba (7,5 percenta), nasleduje Béla Bugár (6,5 percenta), Milan Krajniak (5,5 percenta) a František Mikloško (päť percent).

Mistrík odstúpil, podporuje Čaputovú

Menej ako päť percent hlasov by dostal Eduard Chmelár (tri percentá), Martin Daňo a Róbert Švec (obaja zhodne po jednom percente). Pod jedným percentom podpory by skončil Juraj Zábojník (0,5 percenta) a posledné priečky by obsadila Bohumila Tauchmannová a Ivan Zuzula (zhodne nula percent).

Necelý mesiac pred prezidentskými voľbami bolo rozhodnutých ísť voliť 55 respondentov, štvrtina (25 percent) svoju účasť zvažuje. Výberom kandidáta na post prezidenta SR sú si podľa prieskumu isté necelé dve pätiny (37 percent) respondentov, 42 percent je takmer rozhodnutých a ďalších 20 percent sa ešte nerozhodlo. Nedokáže sa rozhodnúť percento opýtaných.

Rozhodnutie Mistríka je prekvapením, nemal ešte nič stratené, tvrdí politológ

Šefčovič: Prezidentské voľby sú o vízii pre Slovensko, nie o prieskumoch

Voľby prezidenta SR sú o vízii pre Slovensko, nie o prieskumoch a vzdávaní sa. Vyhlásil to prezidentský kandidát Maroš Šefčovič po tom, čo sa Robert Mistrík vzdal v prospech Zuzany Čaputovej a po tom, čo vyšiel prieskum, v ktorom Čaputová v prezidentskom súboji vedie, Šefčovič je druhý.

„Verím, že keď sa už časť kandidátov napokon dohodla, kto sa v prospech koho vzdá, konečne sa dostaneme k tomu, o čom sme mali hovoriť od samého začiatku – o nastoľovaní tém, ktoré Slovensko posunú dopredu, ktoré aj do budúcna zabezpečia pracovné miesta a lepšie platy, ktoré zlepšia postavenie našich seniorov, voči ktorým máme dlh, a ktoré podporia mladé rodiny,“ napísal Šefčovič.

Prezidentskí kandidáti: Týmto nás lákajú v kampaniach!

Pripomenul, že jeho program hovorí o ďalšom rozvoji Slovenska, o silnom sociálnom rozmere s dôrazom na dôchodcov či mladé rodiny, „o spájaní rozdelenej spoločnosti a o tom, aby sme naďalej úspešne hrali prvé husle v Európskej únii“.

Prvé kolo prezidentských volieb bude 16. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov, bude sa konať 30. marca druhé kolo. Postupujú doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Hlasovať sa bude od 7.00 do 22.00 h.

Môže vás zaujímať

Úrad vlády SR

Pellegriniho kabinet sa stretne posledný raz pred parlamentými voľbami