Jednou vetou

Ľudia nechodia v eurovoľbách voliť, lebo sú spokojní, že sme v EÚ, povedal Hajšel

Ilustračné,

Foto: TASR

Jedným z dôvodov, ktorý nenúti ľudí ísť voliť počas volieb do Európskeho parlamentu (EP), je, že sú spokojní s tým, že sme v Európskej únii (EÚ). Uviedol riaditeľ Kancelárie EP na Slovensku Robert Hajšel.

Podľa Hajšela si mladí ľudia pochvaľujú to, že môžu cestovať, ale aj študovať na dobrých univerzitách zadarmo. „Starší sú zas spokojní s tým, že majú vlastný biznis a môžu ho realizovať v rámci EÚ,“ povedal Hajšel.

Ako ďalej priblížil, Slováci sú spokojní aj s tým, že môžu bezproblémovo cestovať po celej EÚ, rovnako oceňujú aj bezplatný roaming.

KOMENTÁR: Nesvojprávny minister Lajčák?

„Sú to vymoženosti, s ktorými sme spokojní a nevidíme nijaký dôvod na to, aby sme to menili,“ povedal Hajšel. Rovnako poukázal aj na fakt, že ľudia si myslia, že EP je ďaleko od ich domova, a preto nemá zmysel sa do tohto diania zapájať.

V posledných voľbách do EP zaznamenalo Slovensko zhruba 13-percentnú účasť. „Tieto voľby doslova bojkotovali mladí ľudia vo vekovej kategórii 18 – 24 rokov, zúčastnilo sa na nich iba šesť percent oprávnených voličov. Je to najnižšie jednociferné číslo, ktoré nikdy v žiadnych voľbách do EP nezaznamenali v žiadnom členskom štáte EÚ,“ poznamenal Hajšel.

EP v záujme podpory vyššej účasti vo voľbách v celej Únii odštartoval iniciatívu Tentoraz idem voliť, do ktorej sa už zapojilo takmer 100.000 dobrovoľníkov z celej EÚ. Na Slovensku sa zaregistrovalo už takmer 6000 ľudí, čím sa SR radí na šieste miesto v rámci EÚ.

Smer-SD má jasno v prezidentskom kandidátovi, ale stále robí tajnosti

Cieľom iniciatívy nie je odporúčať, koho majú ľudia voliť, ale ide o podporu samotného aktu voľby. Voľby do EP sa uskutočnia na Slovensku 25. mája 2019.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky