FOTO: Ľudia v uliciach žiadali predčasné voľby

Pochod Za slušné Slovensko v Bratislave 16. marca 2018. Foto: hlavné.sk
Slováci dnes opäť vyšli do ulíc. Demisia Roberta Kaliňáka a Roberta Fica ulicu neutíšila. Zdá sa, že zásadná rekonštrukcia vlády, ktorú požadoval prezident Andrej Kiska spoločnosti nestačí. K dnešným protestom od včera vyzývali opozičné strany, ktoré dúfali, že za daných okolností nezostanú ľudia doma. Ako to vyzeralo v našich uliciach prinášame v našej foto galérii.

aktualizované: 20:29

Bratislava: Desaťtisíce ľudí na Námestí SNP žiadali predčasné voľby

V centre Bratislavy na Námestí SNP sa v piatok podvečer zišli desaťtisíce ľudí. Na zhromaždení Postavme sa za  slušné Slovensko spoločne žiadali predčasné voľby na Slovensku a dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zhruba dvojhodinové občianske zhromaždenie prebehlo pokojne a do jeho oficiálneho konca ho nenarušili incidenty. Organizátori odhadli, že demonštrácie sa zúčastnilo viac ľudí ako minulý piatok, vtedy ich do centra prišlo okolo 50.000. Ľudia na zhromaždení opakovane skandovali heslá ako „Dosť bolo Smeru“ či „Predčasné voľby“ a štrngali kľúčmi.

Viacerí držali v rukách transparenty s nápismi, ktoré vyzývali k spravodlivosti a slušnosti v krajine či k odchodu súčasnej vlády. Zhromaždenia mali podľa organizátorov v desiatkach miest na Slovensku i v zahraničí opäť pripomenúť, že je legitímnou požiadavkou občanov, aby žili v krajine, kde korupcia nie je štandardom a kde vo vládnych kruhoch neexistuje prepojenie na organizovaný zločin. „To, čo sa vo štvrtok (15.3.) stalo, považujeme len za výmenu figúrok. Robert Fico sám povedal, že nikam nejde. Požiadavka dnešného zhromaždenia je preto vytvorenie novej dôveryhodnej vlády, ktorá by mala vzísť z predčasných volieb,“ povedal pre TASR jeden z organizátorov zhromaždenia Peter Nagy.

Na pódiu vystúpili viacerí hudobníci i známi slovenskí herci, ktorí prišli ľudí povzbudiť. Herec Juraj Kemka povedal, že spoločnosť nepotrebuje od súčasnej vlády „kozmetické úpravy“, chce slušnú krajinu. Bývalý dlhoročný parlamentný poslanec František Mikloško vyhlásil, že revolúciu, ktorú začali rodičia, musia teraz dokončiť ich deti.

„V týchto dňoch sa zrodil generačný výkrik a ideál. Marec 2018 si navždy zapamätáme, bude strašiť tých, čo chcú zneužiť svoju moc,“ skonštatoval. Slovensko musí podľa jeho slov zostať krajinou slobodných ľudí. Podľa herca Lukáša Latináka sa stále nevyriešila ani vražda novinára a ani kauzy, na ktoré upozornil. „Oni naťahujú čas a potrebujú nejaké dva roky na to, aby upratali za sebou. Je mi z toho smutno, ale to čo vidíme dnes na námestí, nám dáva nádej,“ uviedol.

Po oficiálnom skončení zhromaždenia sa niekoľko desiatok ľudí presunulo pred Úrad vlády SR, kde skandovali heslá, ukladali transparenty pred hlavnú bránu či zapaľovali sviečky. Nie je jasné, či sa zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko uskutočnia aj na budúci týždeň. Organizátori budú o ďalších krokoch informovať.

Košice: Tisíce ľudí opäť demonštrovali v centre mesta

Tisíce ľudí prišli opäť po týždni v piatok do centra Košíc na zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko. Podujatie na Hlavnej ulici sprevádzané daždivým počasím prebehlo pokojne a bez incidentov.

„Dôvera v právny štát dosiaľ nebola obnovená. Iné východisko ako predčasné voľby momentálne nevidíme,“ uviedol pre novinárov spoluorganizátor protestu Igor Kupec. Aktuálne zmeny vo vláde podľa neho nie sú zásadnou rekonštrukciou, o ktorej sa predtým hovorilo. „Tým, že došlo ku kozmetickým zmenám a že si tam presadli z jednej stoličky na druhú, to nie je odkaz pre verejnosť, že ten systém, ktorý tu funguje, sa zmení a že dôjde k nezávislému vyšetreniu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a všetkých káuz, na ktoré Ján poukázal,“ povedal.

Organizátori odhadli počet účastníkov na 10.000 až 13.000. Na pódiu pri Dolnej bráne vystúpili predstavitelia novinárov, učiteľov a študentov, ako aj matka zavraždenej Martiny Zlatica Kušnírová. Kritizovali pomery v štáte a vyjadrili nedôveru voči vláde i systému v štáte s potrebou zmien, ktoré by ju obnovili, vrátane predčasných volieb.

Medzi požiadavkami zaznelo aj odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara a šéfa špeciálnej prokuratúry Dušana Kováčika. „Dosť bolo Fica!“ či „Nestačí“ skandoval dav k demisii premiéra Roberta Fica. Ľuďom sa cez listy prihovoril aj emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák či poradca prezidenta  a bývalý predseda Ústavného súdu SR Ján Mazák.

Nitra: Na zhromaždení sa zišli opäť tisícky ľudí

Približne 3000 ľudí sa v piatok v Nitre opätovne zišlo na zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko. Účastníkom sa na Svätoplukovom námestí prihovorili zástupcovia mimovládnych organizácií, spoločenského a kultúrneho života, občianski aktivisti i podnikatelia. Organizátorov zo zoskupenia Občania pre Nitru prišli podporiť aj herci Divadla Andreja Bagara i Nového divadla v Nitre. Transparentmi podporili zhromaždenie aj študenti a pracovníci Univerzity Konštantína Filozofa a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Účastníci žiadali dôkladné vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zároveň požadovali predčasné voľby i odchod čelných predstaviteľov polície. „Odišiel Robert Fico i Robert Kaliňák, ale odišli s takou aroganciou moci, že sa ich odchodom nič nedoriešilo. Žiadame, aby vláda prevzala politickú moc za dve vraždy. Žiadnymi kozmetickými úpravami sa nedá vyliečiť strata dôvery voči vláde, neveríme im už,“ uviedla Ľubica Lachká z Komory mimovládnych organizácií.

Rečníci na pódiu vyzývali ľudí, aby v protestoch vydržali až do splnenia ich požiadaviek. „Zabili nám brata a zabili nám sestru, dvoch členov našej rodiny, nášho národa, tých najcennejších, ktorí bojovali tak, že za nás položili život. Najhoršie by bolo, keby sa nás raz naše deti museli pýtať: dvaja ľudia za vás položili život a vy ste zostali ticho?“ povedal podnikateľ Karol Stýblo.

„Musíme rozhodne vytýčiť politikom hranice. Hranice je dobré vytyčovať v každom vzťahu, chránia to, čo je pre nás dôležité a tieto hranice boli prekročené veľmi výrazne. To, prečo sme sa tu zišli, je obrana hodnôt, ktorým veríme, a hovoríme, dosť,“ povedala sociálna aktivistka Madla Rjabininová.

Žiar nad Hronom: Námestie opäť zaplnili ľudia požadujúci slušné Slovensko

Dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, vyšetrenie káuz, na ktorých zavraždený novinár pracoval, či dôveryhodnú vládu bez účasti politických strán, u ktorých členov existuje podozrenie z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin. To sú požiadavky, ktoré odzneli z úst organizátorov piatkového zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko v Žiari nad Hronom.

„Odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka a demisia Roberta Fica nestačí. Ich odchod musí byť len začiatkom. Začiatkom veľkého upratovania, pretože je legitímnou požiadavkou občianskej verejnosti, aby sme žili v krajine, kde korupcia nie je štandardom, kde vo vládnych kruhoch neexistuje prepojenie na organizovaný zločin,“ znelo z úst organizátorky Michaely Čillíkovej.

Miestnych neodradilo ani daždivé počasie, na Námestí Matice slovenskej sa ich zišlo podľa odhadov okolo 300. V dave ľudí sa našli aj takí, ktorí do Žiaru nad Hronom prišli z okolitých miest. Podporu organizátorom vyjadrila aj početná skupina ľudí z neďalekej Kremnice, spisovateľ Ondrej Kalamár zo Zvolena či študenti miestneho gymnázia.
Na námestí nechýbali mladí, ale ani starší, ktorí stáli v prvých radoch a neváhali svoj názor povedať aj nahlas.

Vyjadriť svoj nesúhlasný postoj s politikou súčasnej vlády prišla na zhromaždenie aj Darina zo Žiaru nad Hronom. Udalosti posledných dní považuje za údes a pľuvanec všetkým ľuďom na Slovensku. Aj napriek tomu, že by chcela, aby verejné zhromaždenia v slovenských mestách situáciu pomohli zmeniť, je skeptická, že sa tak stane.

Banská Bystrica: Z tribúny znela obava, že nová vláda bude mať aj „krstného otca“

Viac ako tri tisícky ľudí prišli aj tento piatok na banskobystrické Námestie SNP, aby sa postavili za slušné Slovensko a v daždivom počasí vyjadrili aj nesúhlas s politickými udalosťami minulých dní. Z davu sa ozývalo skandovanie za predčasné voľby a z tribúny zasa obava, že nová vláda bude mať aj „krstného otca“.

„Kto tvrdí, že toto bude koniec? Toto je len a len začiatok. Bez toho, čo sa tu dialo minulý piatok, by premiér nikdy nerezignoval. Jeden jediný protest ho donútil vzdať sa svojej funkcie, aj keď iba naoko. My sa nedáme opiť rožkom. Musíme pokračovať a dať jasne najavo, že nie sme idioti a nenecháme sa uchlácholiť týmito kvázi riešeniami,“ zdôraznili rečníci.

Na zhromaždení vystúpila aj bývala verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. „Veľa ľuďom sa zdalo, že sme boli vo štvrtok dobehnutí. No tak život ide ďalej a my pôjdeme ďalej tiež. Veľmi ma mrzí, že odkedy sme sa dozvedeli smutnú správu o dvojnásobnej vražde, nepočula som z vládnych úst ospravedlnenie. Ani raz nepovedali, prepáčte Slovensko, že sme tak strašne zlyhali. Prepáčte, že sme zlyhali tak strašne, že desaťtisíce ľudí neveria, že vražda Jána a Martiny bude riadne vyšetrená. Nikto nepovedal, prepáčte nám ľudia za to, že neveríte tomuto štátu a jeho orgánom po našej takmer desaťročnej absolútnej vláde, neveríte polícii, neveríte súdom,“ konštatovala v prejave Dubovcová.

Rožňava: Protest podporilo približne 300 ľudí

Približne 300 ľudí sa zúčastnilo v piatok na Námestí Baníkov v Rožňave na zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko. Podľa spoluorganizátora podujatia Radoslava Kovácsa sa rozhodli pokračovať preto, lebo za uplynulý týždeň sa nič nezmenilo k lepšiemu.

„To zlé, čo sa stalo, to nové zlé je takej kvality, že jednoducho sme považovali za svoju povinnosť sem prísť znova. Sme veľmi radi, že aj napriek zlému počasiu prišlo toľko ľudí,“ uviedol pre TASR Kovács.

Organizátori zhromaždenia v Rožňave vo svojom príhovore uviedli, že neprišli na námestie, aby dostali do vlády niektorých z politikov. „Toto nie je predvolebná kampaň, toto nie je štátny prevrat, neplatí nás Soros, scenáre sa nepíšu v Bruseli, ani vo Washingtone – ten náš sme písali tu. Sme tu, lebo sme sa tak slobodne rozhodli. Sme tu, aby sme povedali, že chceme mať v najvyšších funkciách takých policajtov, sudcov a prokurátorov, ktorí zabezpečia, že všetci poctiví, svedomití a spravodliví policajti, sudcovia a prokurátori v teréne budú môcť pracovať v súlade so zákonmi,“ zdôraznili organizátori.

„Chcem veriť, že dobrá vôľa ľudí môže naozaj priniesť tejto spoločnosti zmenu, novú kvalitu a novú budúcnosť. To, čo si uvedomujem, je, že posledné udalosti nám ukazujú, že ľudia vo vláde a politici už nestoja za svojím slovom. Áno – nie je áno, nie – nie je nie, a toto korumpuje v podstate hodnoty, za ktorými naša krajina potrebuje stáť. Slovo chlapa nech je stále aj slovom, ktoré bude dodržané. Je to môj vnútorný pohľad, aby sme toto priniesli do spoločnosti a postavili sa za dobré veci,“ skonštatoval Vaško, ktorý zhromaždeným prečítal list emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka.

Prievidza: Vyjadriť svoj postoj za slušné Slovensko prišlo asi 1500 ľudí

Odkazy „chceme slušné Slovensko“ a „my neodchádzame“ odzneli na zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko na Námestí slobody v Prievidzi. Do centra mesta si ich prišlo vypočuť podľa odhadov organizátorov asi 1500 ľudí rôznych vekových kategórií.

Organizátormi zhromaždenia v metropole hornej Nitry boli občianske združenia Ars Preuge a Berkat. Verejnosti sa počas neho okrem iných prihovoril režisér Robert Kirchoff, doktorandka študujúca v Prahe Ivana Rybanská a prostredníctvom videa i novinár a fotograf Juraj Mravec.

Na zhromaždení si verejnosť pripomenula zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, ich pamiatke venovalo občianske združenie Berkat i premietanie dokumentu o novinárke Anne Politkovskej na festivale Jeden svet začiatkom tohto týždňa. „Keď vidíte dokument o vražde ruskej novinárky, v ktorom zaznievajú tie isté slová a tie isté výhovorky a potom jeho výsledkom je, že vražda sa nevyšetrila, tak si hovoríte, bože, veď toto isté sa udeje u nás. A toto nemôžeme dopustiť, lebo predsa len doba je iná, navyše, pozícia Putina v Rusku je iná. Popri tých politických zmenách, vyšetrenie vraždy musí pokročiť,“ povedal Ivan Sýkora z Berkatu a riaditeľ festivalu Jeden svet. Udalosti posledného týždňa označil za podvod na občanoch. „Ja dúfam, že aj v rámci celého Slovenska prebehnú protesty minimálne v takom rozsahu ako minulý týždeň, a tým to bude aj jasná odpoveď pre súčasnú vládnu moc,“ ozrejmil.

Počas celej dĺžky zhromaždenia, ktoré sa nieslo v pokojnej atmosfére, pršalo. Minulý týždeň bola účasť približne rovnaká. „Nemyslím si, že samotná účasť je dôležitá, ale mal som pocit, že atmosféra bola úžasná. Nakoniec aj keď nám na záver vypadla hraná hymna, tak celé námestie ju dospievalo. Záverečný potlesk hovoril za všetko,“ skonštatoval Sýkora.

Michalovce: Zemplínčania oponovali tvrdeniu, že na východe nič nie je

Zemplínčania počas piatkového zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko oponovali tvrdeniu, že na východe nič nie je. Svoj názor prišlo pred michalovskú radnicu podľa organizátorov z Občianskej iniciatívy Zemplína prejaviť približne 500 ľudí. Tí hneď v úvode, tak ako minulý týždeň, vyzvali prítomných, aby bol priebeh zhromaždenia pokojný. Minútou ticha si uctili pamiatku zavraždeného Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Pred dav sa postavili štyria rečníci, medzi nimi aj rodičia žiačky zranenej na školskej olympiáde či aktivista Matej Repel, ktorý bol členom petičného výboru za zachovanie lesa Biela hora v Michalovciach, tretina ktorého sa mala zmeniť na stavebné pozemky. „Chcel som ľuďom odkázať, aj tým naším príbehom, že občiansky aktivizmus má zmysel, hoci je to náročné a hoci to trvalo v tomto prípade dva roky, kým sme niečo dosiahli, ale ten les sme vybojovali pre občanov, respektíve sme zabránili tomu, aby bol rozparcelovaný. Napriek všetkým tým prekážkam a osočovaniu a problémom, ktoré sme mali, tak sa to nakoniec podarilo,“ uviedol pre TASR.

Organizátori tiež prečítali list Zemplínčana Miroslava Surmánka, ktorý bol v rovnakom čase na zhromaždení v Prahe ako jeden z jeho spoluorganizátorov, ale aj písomný odkaz od arcibiskupa Róberta Bezáka. Vystúpili tiež dvaja rečníci z davu. V tom bolo vidieť aj transparenty ako „Zobuď sa, Slovensko!“, „Hlas ľudu, hlas boží!“ či „Ste: táraji, gágaji a prďúsi!!!“. Časť z neho v jednej chvíli aj skandovala „Dosť bolo Fica“. Na záver si všetci spoločne zaspievali slovenskú hymnu.

Poprad: Miestni opäť podporili protest Za slušné Slovensko, dážď ich neodradil

„Odchádzajúcemu premiérovi chvíľu po tom, ako odovzdal abdikačné listiny prezidentovi, hral na tvári úsmev. Pochopili sme. Vládna moc sa iba preskupila a nie je nádej, že by sa vzdala svojho spôsobu vládnutia. Možno navonok bude menej arogantná, ale očakávať nejakú zásadnú zmenu, je nereálne, a tak je to stále v našich rukách,“ povedal vo svojom príhovore miestny učiteľ Pavol Krupka.
Na pódiu okrem neho vystúpili aj dvaja stredoškolskí študenti Petra Lichá a Martin Jenčo. Počas príhovoru zdôraznili, že sa „nechcú vracať do obdobia, keď sa ľudia nemuseli zaujímať o politiku ani o veci verejné“.

„Aj napriek neochote niektorých rozlúčiť sa s mocou a funkciami, my im chceme dať svoje ‚zbohom‘. Nechceme ďalšie stovky absolventov stredných škôl, ktorí každoročne utečú do zahraničia. Chceme dôverovať vláde a chceme byť zaťažovaní politikou,“ povedala Lichá.

Na záver protestného zhromaždenia sa Popradčania spoločne s evanjelickým farárom Stanislavom Gregom pomodlili za lepšie Slovensko a zaspievali slovenskú hymnu. Následne opäť zapálili sviečky pri pamätníku Jozefa Bonka pri kostole sv. Egídia. „Tým, že som tu, chcem ukázať, že mi to nie je jedno. Stali sme sa rukojemníkmi vo veľmi neľahkej situácii, keď na jednej strane premiér Fico síce odstúpil, ale vládnuť bude ďalej, a na druhej strane je tu možnosť predčasných volieb, kde by ale bola voľba veľmi ťažká,“ uzatvára Popradčanka Mária.

Dolný Kubín: Na zhromaždení za slušné Slovensko boli stovky ľudí

Demisiu vlády, očistenie verejného života a dôsledné vyšetrenie vrážd novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej žiadali účastníci piatkového zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne. Počet zúčastnených ľudí dosiahol podľa odhadov hranicu piatich stoviek.

„Prišli sme preto, aby sme ukázali naše stanovisko k tomu, čo sa deje, a aby Slovensko videlo, že aj malé mestá vedia vyjadriť svoj názor v zmysle kultivovaného nesúhlasu,“ priblížil organizátor zhromaždenia Ondrej Bukna. Upozornil aj na dôležitosť eliminácie agresívnych prejavov v spoločnosti. „S týmto, samozrejme, nemôžem súhlasiť. No chápem frustráciu ľudí, keď vidia, že sa snažia o zmenu a nakoniec ich aj tak niekto oklame,“ povedal.

Na pódiu sa okrem organizátora zhromaždeniu prihovorila aj šéfredaktorka MY Oravské noviny Lýdia Vojtaššáková, vydavateľka viacerých oravských regionálnych novín Anna Lajmonová či herec a zdravotný klaun Roman Večerek. Práve on v príhovore pripomenul, akú dôležitú úlohu hrá v živote ľudí pravda a dobro. „Deťom sa snažím odovzdať to, čo ma učili moji rodičia – že človek má v živote konať dobro a nemá robiť druhým to, čo nechce, aby robili oni jemu,“ zdôraznil. Podľa neho treba hovoriť pravdu, aj keď je to občas ťažké, a zlo sa nemá odplácať zlom.

Povvažská Bystrica: Politici majú slúžiť ľuďom, nie naopak, odkazuje mladá speváčka

Približne 700 protestujúcich prišlo podľa odhadu organizátorov v piatok popoludní pred Dom kultúry v Považskej Bystrici vyjadriť nespokojnosť so súčasnou situáciou v štáte v rámci série celoslovenských zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko.

Podľa organizátora protestu Tomáša Bořutu vychádzajú každý deň na povrch nové skutočnosti o prepojeniach štátnych činiteľov. „Nepáči sa nám ani prístup vládnej koalície, ktorá ignoruje to, čo žiadajú ľudia v uliciach. Som milo prekvapený reakciami ľudí, cítia spolupatričnosť s pozostalými po Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej. Naozaj tá Považská Bystrica nikdy nebola nejaké protestné mesto, kde by sa bežne vychádzalo do ulíc. Ale teraz vidno, že ľudia citlivo vnímajú, čo sa v spoločnosti deje,“ povedal pre TASR Bořuta s tým, že ho teší, že aj v upršanom počasí prišiel protestovať takmer rovnaký počet ľudí, ako pred týždňom.

K davu sa okrem iných prihovorila spisovateľka Soňa Uríková, učiteľka Anna Jančová, organizátori prečítali podporný list žilinského hokejistu, Považskobystričana Rastislava Konečného. Na proteste mala niekoľko hudobných vstupov 25-ročná speváčka Mirka Miškechová. Študovala žurnalistiku na rovnakej škole, ako zavraždený Ján Kuciak i preto vníma jeho vraždu mimoriadne citlivo.

„O politiku som sa nezaujímala. Kauzy našich politikov, ktoré zostali nepotrestané, sa stále stupňovali a vražda Janka a jeho snúbenice boli pre mňa niečo také emotívne, že som sa začala o politiku zaujímať. Každý občan má v ruke absolútnu moc, no my si to neuvedomujeme, pretože tú moc sme si nechali zobrať a máme pocit, že sme bezmocní. No nie je to tak. Keď vyjdeme do ulíc, dávame najavo, že politikov si najímame a majú slúžiť nám, a nie naopak,“ skonštatovala Miškechová. Doplnila, že tu vládne zločin, čo kategoricky odmieta.

Vo Zvolen prišlo asi 150 ľudí, zneistili ich dezinformácie na internete

Okolo 150 ľudí sa v piatok podvečer zišlo na Námestí SNP vo Zvolene, aby podporili zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko. Ľudia prišli aj napriek tomu, že ešte počas dňa nebolo isté, či sa podujatie v pod Pustým hradom uskutoční.

Ako ešte pred samotným stretnutím povedala iniciátorka zhromaždenia Martina Paulíková, o zvolenskom proteste síce už niekoľko dní informovala facebooková stránka údajného ohlasovateľa, na nej sa ale zároveň začali objavovať informácie, že podujatie v meste nebude. Sama sa preto vo štvrtok popoludní chopila iniciatívy a zhromaždenie sa rozhodla na poslednú chvíľu, ale predsa len zvolať.

Ako v prejave uviedol spoluiniciátor akcie Kájo Zbořil, je len prirodzené, že po takej traumatizujúcej udalosti, akou je smrť novinára a jeho snúbenice, občania vyjadrujú nedôveru vláde a chcú dostať novú šancu rozhodnúť, komu zveria mandát spravovať krajinu. Podľa Zbořila by táto vražda mala byť nezávisle vyšetrená. „Demokracia životne potrebuje nezávislú a fungujúcu políciu, prokuratúru či súdnictvo. Bez nich sa nedá zabezpečiť právny štát,“ uviedol.

Zhromaždenie sa asi po 15 minútach rozišlo s tým, že protest sa vo Zvolene pravdepodobne uskutoční opäť o týždeň v piatok 23. marca 2018. Podobne by tomu malo byť aj v Krupine, kde sa podľa tamojších organizátorov z minulého týždňa protest v piatok 16. marca nekonal.

Zdroj: TASR

Fotogaléria dnešného pochodu Za slušné Slovensko

Čo predchádzalo dnešným pochodom?

Komisár Rady Európy (RE) pre ľudské práva Nils Muižnieks dnes počas návštevy na Slovensku vyjadril, že je príjemne prekvapený z občianskej angažovanosti, ktorá sa zmohla po vražde novinára a jeho priateľky. Viac v článku: Muižnieks: Nenávistná rétorika politikov tvorí neisté podmienky pre médiá

Richard Sulík líder strany SaS, počas včerajšej tlačovky hovoril o klamstve voči protestujúcim ľuďom v uliciach. Sulík priamo povedal: Fico iba akože odchádza, jeho režim ostáva

Počas dnešnej noci horela budova v Žiline, v ktorej má kancelárie strana Smer-SD. Strana Smer-SD reagovala:  Násilie nie je riešenie

Predsedovi koaličnej strany Most-Híd Bélovi Bugárovi začali chodiť výhražné e-maily. Ten pre istotu požiadal o zvýšenú policajnú ochranu

Peter Pellegrini počas dnešného dňa začal rokovanie o novej vlád: Pellegrini začal oficiálne rokovania o zostavení novej vlády

Budúci predseda vlády sa k protestom vyjadril vo videu

Dnes sme sa na súčasnú politickú situáciu pýtali maturantov. VIDEO: Čo hovoria maturanti na súčasné politické dianie?

Môže vás zaujímať

Školský zákon zakazuje diskrimináciu a obzvlášť segregáciu,tvrdí rezort školstva