Jednou vetou

Ľudia s mentálnym postihnutím chcú rovnaké práva ako ostatní

Ilustračná foto

foto: Pixabay.com

Máme právo na súkromie, bývanie, vzdelanie i na prácu a máme právo rozhodovať sami o sebe.

Spoločnosti to odkazujú dospelí ľudia s mentálnym postihnutím. Práve o ich problémoch, ktorým denne čelia, ale aj o ich úspechoch sa hovorilo na nedávnej celoslovenskej konferencii sebaobhajcov v Bratislave.

Kúpu zvieraťa pod stromček dôkladne zvážte, upozorňuje zvieracia ombudsmanka

„Stretnutie bolo vyvrcholením projektu, ktorého cieľmi sú posilniť integráciu ľudí s mentálnym postihnutím do spoločnosti prostredníctvom kurzov sebaobhajovania a posilniť schopnosti presadzovať ľudské práva,“ priblížila Iveta Mišová, riaditeľa Republikovej centrály Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím (ZPMP) v SR.

Počas dvoch dní prezentovali zástupcovia sebaobhajcov z celého Slovenska svoje aktivity, diskutovali o problémoch i úspechoch či hľadali odpovede na spoločné otázky. „Práva ľudí s mentálnym postihnutím sú porušované v mnohých oblastiach života,“ poznamenala Mišová.

Kiska odovzdal arcibiskupovi R. Bezákovi dar od pápeža Františka

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 1980.

Pôsobí na celom Slovensku, združuje 44 miestnych organizácií s takmer 10.000 členmi. Jeho hlavným cieľom je začlenenie ľudí s mentálnym postihnutím do spoločnosti.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky