Jednou vetou

Ľudskoprávny výbor odporučil odvolanie Sone Pőtheovej

Na snímke Soňa Pötheová

archív, TASR

Predsedníčka Úradu na ochranu osobných údajov Pötheová neprišla dnes na výbor vysvetliť postup jej úradu vo veci vyžadovania informácií od Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku v súvislosti s kauzou Gorila

Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny schválil uznesenie, ktorým odporučil vláde, aby predložila parlamentu návrh na odvolanie Sone Pőtheovej z funkcie predsedníčky Úradu na ochranu osobných údajov. Dôvodom je porušenie povinnosti nezávislosti pri výkone funkcie.

Výbor tak urobil na návrh poslanca Ondreja Dostála (SaS), ktorý o tom informoval na sociálnej sieti. Pőtheová na výbor neprišila. Mala na ňom vysvetliť, prečo si úrad pod hrozbou pokuty žiadal informáciu od Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku o tom, kto mu poskytol video, na ktorom sa Marian K. a bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka rozprávajú o kauze Gorila.

Podľa Dostála predsedníčka úradu Pőtheová na výbor neprišla z dôvodu práceneschopnosti, hoci ju pozvali. Z úradu neprišiel na výbor ani nikto iný. „Úrad poslal dve minúty pred začiatkom výboru písomné vyjadrenie, pod ktorým nebol nikto podpísaný,“ uviedol poslanec Dostál.

Ľudoskoprávny výbor tiež prerokoval informáciu o zisteniach verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej o postupe Úradu pre ochranu osobných údajov vo veci vyžadovania informácií od Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku.

Úrad na ochranu osobných údajov žiadal od českého centra pod hrozbou pokuty informáciu o tom, kto mu poskytol video, na ktorom sa Marian K. a bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka rozprávajú o kauze Gorila. Predsedníčka úradu Pőtheová v minulosti spolupracovala s obžalovaným podnikateľom Marianom K.

Spis s názvom Gorila zverejnil na internete anonym v závere roka 2011. Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Holúbek v ňom opisuje odposluchy zo stretnutí v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici v Bratislave, kde sa údajne v rokoch 2005 a 2006 schádzali viacerí verejní funkcionári z čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu so spolumajiteľom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky