Jednou vetou

Miroslav Trnka a Eset chcú riešiť na súde Dankove reči. Ako reaguje šéf parlamentu na predžalobnú výzvu?

Predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS) a zakladateľ úspešnej softvérovej spoločnosti ESET Miroslav Trnka

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Facebook

Zrazu mlčí. Predsedovi NR SR a šéfovi SNS Andrejovi Dankovi hrozí Miroslav Trnka, zakladateľ softvérovej spoločnosti Eset, žalobou za ohováranie. Poslal už dokonca aj predžalobnú výzvu. "Útoky na Eset sa začali pred niekoľkými mesiacmi a v poslednom čase sa sústredili na moju osobu. Cítim aj z kruhu mojich priateľov a známych, že to treba zastaviť," reagoval v médiách na Dankove reči a poslanú výzvu spoluzakladateľ Esetu Miroslav Trnka.

Exkluzívne foto: Drucker zakladá stranu. Tajné stretnutie s koaličným poslancom

Andrej Danko, šéf SNS nešetril po komunálnych voľbách kritikou na adresu Miroslava Trnku a Eset. Trnku označil za oligarchu, ktorý „už ovládol Bratislavu, Nitru, pána Poliačika, Beblavého… V televízii TA3 A.Danko napríklad uviedol:  „Niektoré médiá začínajú patriť silným firmám, ktoré vlastnia dnes už aj politické strany. Vytvoria digitálneho hrdinu na základe toho, že marketingové firmy s rôznymi prevádzkovateľmi IT dokážu identifikovať, čo ľudia očakávajú a vytvoria digitálneho primátora, digitálneho starostu.“

Danko opäť úraduje: Po horalkách ide najnovšie po „tomtom“

Vo verejnoprávnej televízii zasa A.Danko podotkol, že na trhu je „nejaký digitálny denník“, ktorý financujú „skupiny, ktoré chcú ovládnuť politiku, ovládli Bratislavu“.  Majitelia spoločnosti Eset si podľa neho chcú dosadiť politikov a cez internetový denník  rozbíjajú ľudské vzťahy, vymýšľajú si kauzy a raz zničia Slobodu a solidaritu. „Z takých ľudí jak je Vallo urobili primátora,“ rozhorčoval sa A.Danko v diskusnej relácii Rádia Expres.

Miroslav Trnka sa rozhodol, že Andreja Danka zastaví. „Jediný spôsob, ako sa možno brániť ohováraniu, je súd. Uvidíme, či to bude fungovať,“ povedal M.Trnka pre médiá. Mimochodom, časopis Forbes označil M.Trnku za 5. najbohatšieho Slováka v roku 2017 s odhadovaným majetkom 640 miliónov eur.

FOTO: Valla podporil počas volebnej noci aj milionár Trnka

Andrej Danko je, čo sa týka výzvy je momentálne ticho.  „Aj pán Trnka sa verejne priznal, že zasponzoroval tím Vallo, takže aj sám pán Trnka uviedol, že to urobil,“ skonštatoval iba stručne Dankov hovorca Tomáš Kostelník.  Andrej Danko pôsobil pred vstupom do politiky ako právnik. A ako právnik usúdil, že zatiaľ reagovať nebude. Stretne sa kvôli predžalobnej výzve s Miroslavom Trnkom alebo jeho právnymi zástupcami? „To, či sa stretnú alebo nestretnú neviem, je to v podstate súkromná záležitosť pána Danka, túto informáciu nemám,“ uviedol hovorca T. Kostelník a dodal: „V tejto veci nemám ani ja žiadne informácie, ani odpovede.“

Nájdete nás aj na facebooku – Pridajte sa k nám TU

Šéf Esetu Miroslav Trnka nechýbal na volebnej noci v tíme Matúša Valla. | foto: jxp

Pravdou je, že kandidatúru Matúša Valla Miroslav Trnka podporil. Prispel mu na kampaň sumou 70 000 eur. Ďalší konateľ spoločnosti Eset Rudolf Hrubý prispel Vallovi na kampaň sumou 25-tisíc eur. Ďalšie peniaze, 50 000, eur venoval Matúšovi Vallovi na transparentný účet Peter Paško, ďalší zakladateľ a vlastník spoločnosti. „Ide o ich súkromnú aktivitu, ktorá so spoločnosťou ESET nemá nič spoločné,“ reagovala hovorkyňa spoločnosti Eset Zuzana Hošalová.

Bratislavský primátor Matúš Vallo pre hlavne.sk uviedol, že hoci ho sponzorovali najmä ľudia z tejto IT spoločnosti, o všetkých prípadných pracovných rokovaniach s nimi, bude verejnosť informovať.  „Samozrejme, chcem byť maximálne transparentný a s tým súvisí tiež to, že budem informovať aj o prípadných rokovaniach s firmou ESET. Mojich alebo bratislavskej samosprávy, ak k nejakým príde,“ uviedol Matúš Vallo.

Sponzori Matúša Valla z Esetu mlčia o plánoch v Bratislave

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky