Jednou vetou

Maďarič chce dať novej vláde šancu, aby obnovila dôveru

Marek Maďarič

Foto: TASR

Exminister kultúry a súčasný poslanec parlamentu Marek Maďarič (Smer-SD) plánuje podporiť novú vládu. Mrzí ho však, že vládny kabinet neupravil v niektorých častiach Programové vyhlásenie vlády.

„Vo štvrtok (22.3.) pán prezident vymenoval novú vládu, ale len formálne. Pretože prvý návrh neschválil a vynútil si zmenu na poste ministra vnútra. Ale chápem, že takto akože vládu odobril. Druhý dôležitý argument je, že nová vláda veľmi výrazne vyšla v ústrety požiadavkám verejnosti, pretože má nového premiéra a nového ministra vnútra. Takže v tejto chvíli dám šancu tejto novej vláde, aby obnovila dôveru,“ uviedol Maďarič ešte pre začiatkom rokovania mimoriadnej schôdze v parlamente.

Podľa jeho slov verejnosť od tejto vlády okrem personálnej rekonštrukcie očakáva aj ďalšie zmeny. „V tomto zmysle považujem za škodu, že sa tak vláda ponáhľala, že sa pár dní nepotrápila a že aspoň v niektorých častiach programového vyhlásenia ho neinovovala. To by bolo rukolapnejšou zárukou tých zmien, ktoré verejnosť očakáva. Ale v tejto chvíli ja tú šancu vláde dám,“ priblížil Maďarič.

Nová ministerka kultúry pod drobnohľadom

Bude však sledovať nové kroky vlády. „Pre mňa osobne je veľmi dôležité, že či sa bude napríklad posilňovať alebo oslabovať nezávislosť RTVS. Myslím si, že by bolo možno aj dobrým krokom, keby ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) iniciovala, aby RTVS obnovila investigatívu práve v kontexte tohto, že bol zavraždený investigatívny novinár,“ doplnil Maďarič.

Šancu dáva aj novému ministrovi Tomášovi Druckerovi (nominant Smer-SD). Jeho vyjadrenia zatiaľ vníma tak, že avizuje zmeny, ktoré by mohli posilniť dôveryhodnosť polície. Zároveň si myslí si, že by sa mal nový minister vnútra vážne zaoberať výmenou policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Tiež ocenil, že sa nová ministerka kultúry Ľubica Laššáková ospravedlnila za svoje výroky o zahraničnom vplyve Georga Sorosa. „Nebolo to šťastné vyjadrenie. Som rád, že názor korigovala, lebo ja odmietam žiť v svete nejakých spiknutí alebo organizovaní prevratov zo zahraničia,“ dodal Maďarič.

Podporu novej vláde avizovala aj exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), ktorá tiež chce dať kabinetu šancu. „Samozrejme, ako poslankyňa očakávam, že bude reflektovať súčasnú situáciu a bude rozumieť tomu, čo sa v spoločnosti deje. Máme plné námestia. Ak sa to podarí, je to pre dobro,“ uviedla Žitňanská.

Môže vás zaujímať

Koaliční poslanci sa nezhodujú, či by mal Kyselica pôsobiť v parlamente