Jednou vetou

Maďarsko oznámilo, kadiaľ môžu prechádzať občania, ktorí bývajú neďaleko hraníc

Ilustračné foto

Foto: TASR

Hraničnej kontrole sa cestujúci budú musieť preukázať platným dokladom totožnosti a potvrdením od zamestnávateľa.

Maďarská strana oznámila miesta, kadiaľ môžu prechádzať občania, ktorí bývajú alebo pracujú na území Maďarska/Slovenska, najviac 30 km od hraníc. Urobila tak po vzájomnej komunikácii so slovenskou stranou na úrovni ministrov vnútra, informovala policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová.

Okrem dokladov aj potvrdenie od zamestnávateľa

Hraničnej kontrole sa budú musieť preukázať platným dokladom totožnosti a potvrdením od zamestnávateľa na hraničných priechodoch Čunovo – Rajka (osobná, nákladná), Milhosť – Tornyosnémeti (osobná, nákladná),Šahy – Parassapuszta (osobná, nákladná), Medveďov – Vámosszabadi (osobná), Štúrovo – Esztergom (osobná) a (Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely (osobná). Na základe rozhodnutia maďarskej strany zostáva hraničný priechod Komárno – Komárom zatvorený. „Osobná doprava sa týka pohraničných Slovákov žijúcich 30 km od hraníc, ktorí sa pri hraničnej kontrole preukážu dokladom totožnosti – občianskym preukazom alebo cestovným pasom, pobytovou kartou a potvrdením od zamestnávateľa, pracovnou zmluvou,“ upozornila hovorkyňa.

Humanitárne koridory

Maďarský minister vnútra informoval slovenskú ministerku vnútra o opatreniach obmedzujúcich dopravu, ktoré zaviedla maďarská vláda s cieľom čeliť následkom epidémie. Naďalej sa budú snažiť o zachovanie bezpečnej a hladkej premávky, preto vytvorili tzv. humanitárne koridory pre bezpečnú dopravu. Po vstupe cez určené hraničné priechody môžu zahraničné nákladné motorové vozidlá pokračovať v jazde iba cez určené trasy.

Bárdyová dodala, že slovenská strana neustále komunikuje a hľadá riešenia s maďarskou stranou na prijatie čo možno najlepších postupov v záujem eliminácie šírenia koronavírusu. Rovnako hľadá riešenia na umožnenie a zabezpečenie čo možno najrýchlejšieho pohybu tovaru a zabezpečenie zásobovania najmä potravinami a zdravotníckeho materiálu.

Môže vás zaujímať

KORONAVÍRUS: Testy v utorok odhalili opäť rekordný počet prípadov, pozitívny výsledok malo 338 ľudí