Jednou vetou

Majský požiadal o odročenie súdu, predsedníčka senátu konanie prerušila

Prokurátor Ján Šanta

foto: TASR

Odvolacie konanie s veľkopodnikateľom Jozefom Majským v kauze tunelovania nebankových spoločností sa v stredu na Najvyššom súde (NS) SR opäť nekonalo. Senát NS SR proces odročil na 28. marca. Predsedníčka senátu tak rozhodla po približne polhodinovej prestávke, na ktorú zasadnutie prerušila.

aktualizované: 12:02

Súd požiadal obhajcu obžalovaného, aby predložil bez zbytočného odkladu lekárske potvrdenia, či sa skutočne nemohol Jozef Majský na stredajšom verejnom zasadnutí zúčastniť. Obžalovanému Patrikovi P. a jeho obhajcovi uložila predsedníčka senátu Gabriela Šimonová pokutu vo výške 30.000 korún (995,82 eura).

Jozef M. prostredníctvom svojho právneho zástupcu Petra Filipa predložil trojčlennému senátu NS SR päť lekárskych správ, ktoré na seba nadväzujú. Trpí virózou, bronchitídou a má vysoké horúčky. „Ja týmto ospravedlneniam neverím a nepovažujem ich za relevantné. Sú účelové. Čo máme čakať ďalších desať rokov? Navrhujem súdu, aby sa vo veci konalo. Je to fraška,“ uviedol okrem iného prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Navrhol vylúčiť obžalovaného Dávida B. na samostatné konanie. Podľa jeho slov nie je možné, aby dvaja z obžalovaných dva dni pred procesom náhle ochoreli a jeden z advokátov išiel na dovolenku.

Obhajca Jozefa M. pred prestávkou navrhol odročiť verejné zasadnutie na iný termín. Na konanie sa v stredu nedostavil ani jeden z troch obžalovaných. Dávid D. dal súhlas svojmu advokátovi, aby sa zasadnutie konalo v jeho neprítomnosti.

Návrh na predvedenie políciou

Jedna z členiek senátu bude žiadať preskúmanie lekárskych správ. Navrhla uložiť pokuty obžalovanému Patrikovi P. a jeho obhajcovi a neakceptovať ich ospravedlnenia. Jozefa M. a Patrika P. navrhla predviesť na odročený termín políciou.

V stredu neprišiel ani Patrik P., ktorý dlhodobo plánuje operáciu očí. Nedostavil sa ani jeho advokát, ktorý je zase na dovolenke. Patrik P. písomne, rovnako ako Jozef M., požiadal o odročenie procesu na iný termín.
Posledné verejné zasadnutie s Jozefom M. bolo koncom novembra minulého roku zrušené pre písomné ospravedlnenie sa jeho právneho zástupcu.

„Po vzájomnej porade predsedníčka senátu Gabriela Šimonová, zrušila vytýčený termín verejného zasadnutia u všetkých predvolaných s tým, že v krátkom období bude vo veci vytýčený nový termín a určený náhradný obhajca,“ povedal vtedajší hovorca NS SR Boris Urbančík.

Rozsudok nad Jozefom M. a spol. v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest vyniesol Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku 21. októbra 2015. ŠTS vtedy odsúdil Jozefa M. na trest odňatia slobody na deväť rokov, Dávida B. taktiež na deväť rokov a Patrika P. na sedem rokov. Súd ich uznal za vinných zo spáchania trestného činu podvodu spolupáchateľstvom. Prvostupňový súd taktiež uložil peňažný trest vo výške 5000 eur pre obžalovaných Dávida B. a Patrika P.

„Dôkazmi sa preukázala účasť obžalovaných na vymenovaných skutkoch. Súd má za to, že zhromaždené dôkazy spoľahlivo preukázali, že sa stal skutok, ktorý je predmetom obžaloby a že týchto skutkov sa dopustili obžalovaní,“ uviedol vtedy sudca ŠTS pri odôvodňovaní rozsudku. Rozhodnutie nebolo právoplatné, obžalovaní sa odvolali, a preto sa čakalo na termín verejného zasadnutia NS SR.

Verdikt špeciálneho súdu bol zrušený

„Odvolal som sa, uvidíme,“ reagoval koncom októbra 2015 obžalovaný Jozef M. na otázku, či sa domnieva, že NS SR, ktorý bude rozhodovať o odvolaní, ho oslobodí. „To sú vymyslené veci. Ja som s tým nič nemal, ja som ich ani nepoznal. S Frunim som sa ani nestretol, v živote,“ doplnil.

Obžalovaný Patrik P. sa chce podľa jeho slov bez najmenších pochýb súdiť ďalej. „Vo svojom živote som už počul veľa hlúpostí, ale táto predstihla všetky,“ komentoval rozsudok.

Odvolanie podal aj obžalovaný Dávid B. „Predpokladal som, že tento súd zavŕši to, čo už v minulosti zavŕšil, svojím spôsobom túto politickú frašku. Nemám k tomu čo dodať, odvolali sme sa, to ste počuli a budeme bojovať tak či tak do konca, či už na Najvyššom súde alebo ďalej,“ skonštatoval.

Špeciálny súd 27. apríla 2007 odsúdil Jozefa M. na 12-ročný trest odňatia slobody, Dávida B. na 11 rokov a Patrika P. na desaťročné väzenie. NS SR však verdikt zrušil.

Dvere pobočiek nebankových subjektov ostali zatvorené 4. februára 2002 pod zámienkou auditu. Od občanov dovtedy stihli vyzbierať 62,78 miliardy slovenských korún (viac ako dve miliardy eur), pričom poškodených ostalo asi 170.000 ľudí. V konkurznom konaní dostali bývalí klienti Horizontu Slovakia naspäť 4,5 percenta zo svojich vkladov, spolu okolo 15,2 milióna eur.

Môže vás zaujímať

Väzobne stíhaná Monika J. sa vzdala funkcie sudkyne