Mám vlastný rozum, MZ budem viesť podľa svojho uváženia, tvrdí Kalavská

Novovymenovaná ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

foto: TASR

Nová ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) plánuje pokračovať v rozrobenej práci už bývalého šéfa rezortu zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD).

Priznala, že od Druckera ešte nedostala rady, ako sa svojej funkcie uchopiť, „pretože všetko sa odohralo vo veľmi rýchlom slede udalostí“. „Ale mám vlastnú hlavu, budem robiť to, čo uznám za vhodné,“ povedala Kalavská novinárom po prvom rokovaní novej vlády, ktorej šéfuje Peter Pellegrini (Smer-SD). Na ministerstve podľa nej ostalo veľa nedokončenej práce.

Kalavská by sa chcela vo funkcii bližšie pozrieť najmä na personálne vybavenie nemocníc, riešiť mieni aj dostavbu novej univerzitnej nemocnice na bratislavských Rázsochách. Dodala, že pacient bude pre ňu na prvom mieste.

Kalavská pôsobí na ministerstve zdravotníctva od roku 2016, doteraz zastávala funkciu štátnej tajomníčky. Prezident Andrej Kiska vo štvrtok vymenoval novú vládu, doterajší šéf rezortu Drucker prešiel na ministerstvo vnútra a Kalavská sa stala novou ministerkou zdravotníctva.

Kalavskú kritizujú sestry i časť lekárov, iní sa jej zastali

Nová ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská čelí po nástupe do funkcie kritike sestier i časti lekárov. Niektorí s ňou však majú i dobré skúsenosti. Najväčšia slovenská pacientska organizácia ju dopredu hodnotiť nechce a počká si na výsledky rokovaní s ňou. Kalavská kritiku registruje a odkázala, že sa bude snažiť pracovať ešte viac, na ministerstve doteraz pôsobila ako štátna tajomníčka.

„Jej rozhodnutia neovplyvňuje odborná a vecná argumentácia, ale politický vplyv a vplyv záujmových skupín. Nepreukázala rešpekt a dôveru vo výsledky a najmä význam ošetrovateľskej starostlivosti v systéme,“ kritizuje Kalavskú Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Kavecká: Zlyhala odborne aj morálne

Spokojné nie sú ani sesterské odbory. „Pani Kalavská opakovane zlyhala po odbornej aj morálnej stránke,“ uviedla šéfka týchto odborov Monika Kavecká. Novú šéfku rezortu skritizovala za „nedávny proces zrušenia sesterskej špecializácie ošetrovateľská starostlivosť o dospelých zo strany ministerstva,“ podľa nej za to môže práve Kalavská ešte vo funkcii štátnej tajomníčky.

„Nemáme s ňou negatívne skúsenosti, jej kroky boli vždy veľmi ústretové, nemáme dôvod neveriť jej,“ povedal šéf Asociácie súkromných lekárov (ASL) Marián Šóth. ASL podľa neho nerozlišuje, kto na ministerstve sedí, ale aké po ňom ostanú výsledky. „A my potrebujeme dosiahnuť dofinancovanie ambulantného sektora, zlepšenie ambulantných lekárov a takisto dokončiť dobrovoľnosť z hľadiska elektronizácie,“ povedal Šóth.

AOPP nechce ministerku dopredu hodnotiť

„Na tejto nominácii vidieť, že zdravotníctvo v skutočnosti nie je prioritou, keďže z MZ odchádza po dvoch rokoch krízový manažér, ktorý mal zdravotníctvo v dlhodobej kríze zachrániť,“ reagoval na novú ministerku šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Tvrdí, že LOZ s Kalavskou nemá dobré skúsenosti, najmä čo sa týka vzniknutej situácie okolo rezidentského programu. Súhlasí s ním aj Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS). „Rezidentský program je vecne aj organizačne veľmi výrazne poškodený. Primárna zdravotná starostlivosť sa postupne znovu okliešťuje,“ píše SVLS v stanovisku s tým, že pozitívne zmeny v zdravotníctve neočakávajú.

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) plánuje s novou ministerkou otvárať veľa tém, nechce ju dopredu hodnotiť. „Pretože nás zaujíma, čo s ňou vyrokujeme, problémov je veľa, a to v oblasti liekovej politiky, treba ešte debatovať aj o zákone o dlhodobej starostlivosti,“ dodala šéfka najväčšej slovenskej pacientskej organizácie na Slovensku Mária Lévyová.

Kalavská kritiku registruje, povedala v stredu (21.3.) v Prezidentskom paláci. „Rešpektujem každého názor a budem sa snažiť pracovať ešte viac,“ dodala.

Môže vás zaujímať

Združenie sudcov Slovenska odmieta kolektívnu vinu sudcovského zboru