Jednou vetou

Manželka ministra dopravy Érseka: Neúspešná developerka?

Minister dopravy Árpád Érsek

autorská koláž hlavne.sk, RTVS, TASR

Manželka ministra Érseka má problém! Agáta Érseková zdedila pozemky po predkoch v časti Hamuliakova pri Šamoríne, kde sa chystá výstavbový boom. Hoci je na rozľahlej ploche naplánovaná výstavba obrovských satelitov, z plánov pani Érsekovej a ostatných developerov asi zíde. Bratislavská vodárenská spoločnosť totiž pozastavila povolenia na výstavbu, lebo pod pozemkami sú obrovské zásoby pitnej vody.

Policajné razie: Je postavená diaľnica a cesty na odpadkoch?

sporné pozemky v Hamuliakove

„Celá tá situácia je komplikovaná. Je tu naplánovaná výstavba domov, najmä ľudia z východného Slovenska tu chcú stavať domy, lenže asi pred troma rokmi prišla Bratislavská vodárenská s tým, že oblasť, v podstate celé Hamuliakovo okrem čističky, by malo byť chráneným územím, lebo sa tu nachádzajú zdroje pitnej vody,“ uviedla pre hlavne.sk starostka obce Ludmila Goldbergerová.

Toto chránené územie však nie je zaznačené v územnom pláne obce a preto niektorí developeri už majú vydané územné rozhodnutia aj stavebné povolenia. Ďalší majú územné rozhodnutia a čakajú na stavebné povolenia. Celkovo tu majú pribudnúť domy pre asi 7 000 ľudí.

VIDEO: Kiskova otočka

Ludmila Goldbergerová, starostka obce Hamuliakovo | foto: jxp

Ochranné územie má byť zväčšené, vie sa o tom asi 3 roky, lenže pozemky na výstavbu sa predávali ešte predtým, rôzne – od rokov 2004, 2005, 2009…,“vyhlásila  pre hlavne.sk starostka Ludmila Goldbergerová. „Ak vyšší územný orgán rozhodnutie nezruší, stavať sa bude, my musíme rešpektovať povolenia a územný plán,“ upresnila starostka s tým, že územný plán schvaľoval ešte jej predchodca a ona nový určite robiť z vlastnej iniciatívy nebude.

„Mohli by sme z vlastnej iniciatívy urobiť aktívne nový územný plán, lenže tí majitelia pozemkov by si už mohli nárokovať odškodnenie: ušlý zisk, zníženie hodnoty pôdy, obec to nikdy nespraví,“ skonštatovala starostka s tým, že zodpovednosť by mal prevziať niekto na vyššej úrovni ako napríklad Okresný úrad v sídle kraja alebo ministerstvo, ktoré chce chrániť vodné zdroje.

Nepáči sa mu? Danko vo veľkom redizajnuje luxusný dom za 500 000 eur

A prečo má teda problém pani Érseková? Zdedila totiž pozemky v tejto lokalite a v rámci výstavbového boomu si tu naplánovala postaviť 6 trojposchodových bytoviek pre 150 ľudí. Lenže na rozdiel od tých, čo už majú stavebné povolenia, Agáta Érseková žiada v tejto chvíli o územné rozhodnutie, ktoré stavebnému povoleniu predchádza a na vydanie ktorého musí dať súhlas aj Bratislavská vodárenská spoločnosť. Tá ho však nedá.

„Vzhľadom na to, že v súčasnosti prebieha vodoprávne konanie o nakladaní s vodami spojené s prehodnotením ochranného pásma VZ Šamorín, naša spoločnosť pozastavila vyjadrovanie k povoleniam v tejto oblasti,“ uviedla pre hlavne.sk hovorkyňa bratislavských vodární Alexandra Maszayová.

S Agátou Érsekovou sa nám spojiť nepodarilo. Chceli sme vedieť, z čoho chcela a chce financovať výstavbu domov. Doma sme ju nezastihli. Jej manžel, minister dopravy Arpád Érsek dáva od celej veci ruky preč. Niekoľko dní a niekoľkrát sme ministra kontaktovali, aby sme zistili, čo hovorí na manželkine pozemky na vodnom zdroji a z čoho chce financovať výstavbu, bez úspechu. Pozemky zdedila, pán minister nemá viac k tomu čo povedať,“ povedala pre hlavne.sk hovorkyňa ministra Karolína Ducká.

V tomto príjemne vyzerajúcom dome s garážami žije Agáta Érseková s manželom. Ani tu sa nám, ju zastihnúť nepodarilo. V dome sme opakovane našli len robotníkov, ktorých možno chcela využiť aj na výstavbu v Hamuliakove. | foto: jxp

Šufliarsky nedodržal verejný prísľub: SMS komunikáciu s Kočnerom nezverejní

Agáta Érseková pracovala dlhé roky ako opatrovateľka v zahraničí, ešte vlani bola ženou v domácnosti. V minulosti však podnikala, pôsobila vo firme Alfa Šport. Skontaktovať s ňou sa nám, žiaľ, nepodarilo. Jej manžel a v súčasnosti minister dopravy pôsobil v minulosti ako reprezentačný tréner a učiteľ telesnej výchovy. „Ona ich naozaj zdedila, nie je to špekulácia, jej predkovia tu žili,“ povedal pre hlavne.sk starší obyvateľ Hamuliakova.

video – takto vyzerajú sporné pozemky v Hamuliakove

Prvé ženy svojich štátov: Ktorá prezidentka je aký typ?

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky