Jednou vetou

Marian Kočner je obvinený z vraždy Kuciaka

Mariána Kočnera obvinili z vraždy novinára a jeho priateľky

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Podnikateľa Mariana Kočnera obvinili z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Viac ako rok po vražde tak došlo oficiálne k jeho prepojeniu s týmto ohavným skutkom. Doteraz sa o Kočnerovi hovorilo ako o možnom podozrivom, vo väzbe je kvôli ekonomickej kriminalite, kvôli zmenkám za 70 miliónov eur. Podľa polície a prokuratúry má byť Kočner objednávateľom vraždy, odmietli však špecifikovať podrobnosti plánovania novinárovej smrti.

VIDEO: Bašternák pôjde do väzby! Byt, v ktorom žije Fico, prepadá štátu

Marian Kočner. Foto: TASR | foto: TASR - Dušan Hein

Podľa  dozorujúcich prokurátorov bolo na vyšetrenie vraždy venované enormné úsilie.

Celkovo bolo realizovaných 8 výsluchov obvinených, 6 výsluchov poškodených, 17 podozrivých, 225 svedkov, vykonaná 1 konfrontácia, 2 rekognície, 2 vyšetrovacie pokusy, 41 prehliadok tela, 34 prehliadok priestorov, 53 domových prehliadok, 12 prehliadok miest, vrátane miesta činu a 33 úkonov cestou právnej pomoci zo zahraničia. Policajti zaistili desiatky mobilov, notebookov a počítačov.

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili 21. februára 2018. 8. marca vzniesol vyšetrovateľ obvinenie voči Mariánovi Kočnerovi, na verejnosť sa informácia dostala dnes. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry zdôraznil, že medializácia prípadu nemala na vznesenie obvinenia žiadny vplyv.

Zločinecké komando v kauze vraždy Kuciaka ; kto je kto?

Vyšetrovanie potrvá ešte minimálne pol roka. Na budúci týždeň sa čaká, že prokurátor podá na súd žiadosť o predĺženie väzby u všetkých obvinených z Kuciakovej vraždy. Objednávateľom mal byť podľa najnovších informácií Marián Kočner, ktorý si objednal vraždu u Aleny Zsuzsovej, tá cez Zoltána Andruskóa najala vraha Tomáša Szaba a na miesto činu ho doviezol obvinený Miroslav Marček.

„Nevyšetrujeme ich ako organizovanú skupinu zatiaľ,“ uviedol prokurátor ÚŠP. Polícia a prokuratúra odmietli špecifikovať ako konkrétne malo k objednaniu vraždy novinára a snúbenice dôjsť.  „Nie je vylúčené, že bude vznesené aj ďalším osobám, pokiaľ tomu budú výsledky vyšetrovania nasvedčovať, ale v súčasnom štádiu to nie je možné povedať,“ povedal prokurátor ÚŠP.

Či je teda vražda novinára a jeho snúbenice definitívne objasnená, nie je jasné, aj keď sú prokurátori ÚŠP v tejto fáze v tom, že našli objednávateľa. Nie je však vylúčené, že dôjde k obvineniu ďalších osôb. Či bol ešte niekto nad Marianom Kočnerom, prokurátor nepovedal.

Strelnú zbraň, ktorou zavraždili novinára a jeho snúbenicu, v súčasnosti vyšetrovatelia nemajú. Prokuratúra však vie, akým spôsobom a kto ju zabezpečil spolu so strelivom. Má dôkazy, ktoré nasvedčujú tomu, o akú zbraň išlo aj kto ju upravoval.

Podľa prokurátora úniky zo spisu ohrozujú vyšetrovanie.

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky