Jednou vetou

Marian Kotleba čelí novej obžalobe

Marián Kotleba

zdroj: TASR

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal vo štvrtok (26.7.) obžalobu na predsedu parlamentnej strany ĽSNS Mariana Kotleba Obvinil ho z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Informovala v piatok o tom hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

aktualizované: 15:47

Podstatou skutku je, že Kotleba v Banskej Bystrici v roku 2017 v priestoroch auly školy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov každý na sumu 1488 eur, pričom číslo 1488 je známe a používané v symbolike extrémistov. To je, ako povedala hovorkyňa ÚŠP, spojením čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu: „We must secure the existence of our people and a future for white children“ čo v preklade znamená „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“) a 88 (8. písmeno v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu „Heil Hitler!“).

Vedenia NR SR a českej Poslaneckej snemovne sa zídu na Slávnostiach bratstva

„Tým verejne použitím (neo)nacistickej, resp. extrémistickej symboliky čísiel  prejavil sympatie k rasistickej a nacistickej ideológii, ktorá smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb a ktorá hlása rasovú, etnickú nenávisť,“ dodala ďalej Tökölyová.

Viacerí členovia strany ĽSNS čelili rozličným obžalobám na rozličných súdoch. Naposledy obžalovaný poslanec NR SR Stanislav Mizík sa postavil v júli pred súd na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku.

Mizík čelil obžalobe z extrémizmu pre hanlivý status na sociálnej sieti. ŠTS ho 4. júla napokon oslobodil spod obžaloby. V prípade bol svedkom aj predseda ĽSNS Marian Kotleba

Môže vás zaujímať

Z Kočnerovho kamaráta Dolinského urobila RTVS anjela