Martvoň odchádza zo Smeru, ktorý podľa neho smeruje zlým smerom

foto: TASR, zdroj: hlavne.sk

Poslanec Smeru-SD Anton Martvoň opúšťa stranu. Dnes vystupuje zo Smeru, čo neskôr aj písomne oznámi príslušným orgánom. Bude kandidovať na župana Žilinského kraja.

Martvoň nebol na kandidátke Smeru vo volebnom období v rokoch 2012 až 2016 a nedostal sa na ňu ani vo voľbách v roku 2016. Tvrdí, že to bolo na pokyn oligarchov, s ktorými je Smer prepojený. „Oligarchovia majú svojich ľudí na dôležitých pozíciách. Bežný človek nemá ako zistiť, že existuje oligarcha. Poslanci občas stretnú takých ľudí, napríklad v útrobách parlamentu. Viaceré zmeny sa nemohli vykonať, lebo zasiahli oligarchovia,“ povedal Martvoň.

Konkrétne mená a prípady však nechcel povedať, pretože nemal potrebné dôkazy. „Juraja Širokého som osobne stretol v trakte predsedu NR SR, ktorý dodnes patrí k čelným predstaviteľom Smeru. Aj iní oligarchovia, o ktorých sa debatovalo. Videl som aj Miroslava Výboha. Viacerí rodinní príslušníci oligarchov však pracujú ako asistenti poslancov,“ vyjadril sa Martvoň. Keďže Smer mal dvoch predsedov NR SR – Pavla Pašku a Petra Pellegriniho a Paška už nie je vo vedení strany, tak je pravdepodobné, že Martvoň mal na mysli Petra Pellegriniho.

Podľa odchádzajúceho poslanca Smer skončí ako SDKÚ-DS a ĽS-HZDS, ich súčasťou sú totiž len staré garnitúry a neprijímajú žiadnych nových mladých ľudí. „Mnohí sú v dôchodkovom veku. Nemôžu byť vo funkciách ľudia, ktorí nemajú žiadny náboj. Každá strana by mala dávať šancu mladým. Farizejstvo voči verejnosti bolo zo strany Smeru už viackrát. Za všetko hovorí príklad, keď dali po celom Slovensku urobiť billboardy, na ktorých sa písalo, že držíme stabilné ceny energií. O niekoľko týždňov sa tieto ceny neprimerane zvýšili,“ vyhlásil Martvoň.

Farizejstvom nazval aj to, že v strane je niekoľko členov LGBTI komunity, ktorí pre spomínanú komunitu nič neurobili. „Nechceli žiadne zmeny, pretože niekto nad nimi tú zmenu nechcel,“ vyjadril sa exposlanec.

Podľa Martvoňa sa okolo Roberta Fica vytvorila úzka skupina ľudí, ktorá nikomu nedovolí, aby sa k nemu dostal. „Táto skupina ovplyvňuje mnohé veci. Sú v nej zastúpení členovia vedenia, predsedovi poradcovia a aj mediálny tím.“ K predsedovi strany sa Martvoň niekoľkokrát pokúšal dostať, no ani raz sa to neskončilo úspešne. Vytvoril preto mail, na ktorý sa mu môžu ozvať členova strany, ktorí nie sú spokojní s tým, akým smerom sa Smer uberá.

Nie je to taktický krok

Kritizuje aj postup Smeru pri kauzách Baśternák alebo CT prístrojoch v Žilinskom kraji. A politickú pasivitu pri situácii v Banskobystrickom kraji. „V Smere chýba korektná diskusia. Na programové konferencie sú ľudia starostlivo vyberaný. Ak sa na sneme človek ozval, bol vylúčený zo strany,“ povedal Martvoň, podľa ktorého by mal Kaliňák odstúpiť.

Pre viaceré kauzy Juraja Blanára ho odmietajú naďalej voliť za župana Žilinského kraja voliči Smeru a stráca aj podporu niektorých členov strany. Martvoň chce preto kandidovať na predsedu kraja. Nechcel ísť do konfliktu s kolegami a aj preto odchádza zo strany. „Zo Smeru by som vystúpil tak či tak,“ odmietol pochybnosti o tom, že ide len o taktický krok pred voľbami.

 

 

Môže vás zaujímať

Čaputová podpísala novelu Notárskeho a Exekučného poriadku