S deťmi na dovolenku autom? Máme tipy ako to s úsmevom zvládnuť!

Cestujete na dovolenku s deťmi autom? Na čo myslieť a na čo si dať pozor?

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Milujete ten pocit slobody, keď sa na dovolenku vyberiete autom? Môžete zastaviť, kedy sa vám zachce, obdivovať prírodu, na poslednú chvíľu si vybrať úplne inú destináciu... Nuž, ak so sebou beriete deti, slobody si užijete o čosi menej. Ale nemusí to skončiť totálnou katastrofou.

 

Cestujete do Chorvátska? Takéto máte možnosti

Deti sú úžasné stvorenia, ktoré majú jednu zvláštnu vlastnosť – akokoľvek ich ľúbite, vždy vás dokážu vytočiť do nepríčetnosti (pozn.: zhodou okolností to isté platí o rodičoch). Ak s nimi vycestujete na dovolenku, dobre si rozmyslite, aké máte plány.

Kto bude šéf?

Ak si spočítate všetky pre a proti a vyjde vám, že ideálne bude cestovať na dovolenku autom, pripravte sa, že okolnosti budú vo veľkej miere udávať práve deti. Čím sú menšie, tým viac. Kedy treba zastaviť, kedy sa treba pohnúť, akú vzdialenosť prejdete medzi dvoma zastávkami, koľko batožiny treba nabrať.

Sedem šialených dovolenkových destinácií pre ľudí, ktorých nudí more

Pred cestou sa treba pozitívne naladiť! foto: safety.af.mil

Vstúpte hlboko do svojej mysle a zmierte sa s tým. Čím skôr, tým lepšie. Opakujte si: „Čaká ma pláž, more, slnko a drinky. Bude to stáť za to.“

Energia na cestách

Prvú a základnú radu v dobe moderných technológií treba dať vytesať do kameňa (paradoxne). Nabíjačky, nabíjačky, nabíjačky!

Všetko o poplatkoch, keď idete autom do Chorvátska

Všetky elektronické zariadenia, ktoré budete brať so sebou, dôkladne nabite a pripravte sa, že decká z každého percenta batérie vytrieskajú maximum. Ak máte po ruke externé nabíjačky, určite ich nenechávajte doma.

Komu hrozí dehydratácia a ako sa jej vyhnúť

Vyberte si destináciu a trasu, ktorá poteší nielen vás, ale aj vašich potomkov, foto: pixabay.com

V momente, kedy sa budete musieť rozhodnúť, či posledné percentá batérie využijete, aby ste utíšili rozzúreného potomka, alebo radšej zapli GPS a zistili, či ste vtedy raz pred pol hodinou predsa len zle neodbočili, budete vďačný za každú sekundu svietiacej obrazovky.

Upokojte žalúdky!

Asi máločo pokazí deň tak, ako žalúdočné problémy. Ak netúžite stráviť posledné hodiny cesty v zasmradenom aute a následne v Chorvátsku zhľadávať odborníka na odstránenie napoly stráveného hamburgeru zo sedačiek, pripravte sa!

Opekať či grilovať – čo je zdravšie?

Nedovoľte svojim deťom pred cestovaním jesť ťažké, mastné, ani štipľavé jedlá, vyhnite sa fast foodom. Na upokojenie žalúdka pomôže napríklad zázvor, či mäta.

Opekať či grilovať – čo je zdravšie?

Toto nedopadne dobre, foto: pixabay.com

Ak dieťa zahlási, že sa necíti najlepšie, prejdite do bojového módu! Otvorte okná, vpustite čerstvý vzduch, zastavte auto, povedzte mu, aby zatvorilo oči a sústredilo sa napríklad na hudbu z autorádia.

Pomôže, ak odloží všetky videohry i knihy. Ak auto nemôže zastaviť, je ideálne, ak sa dieťa pozerá von, ale cez predné okno.

O tom, aké lieky by bolo dobré dať dieťaťu predtým, než vyrazíte na cestu (ak si chcete čistotu sedačiek poistiť) sa poraďte s lekárnikom. Alternatív je viacero, dôležité je, aby dieťa nebolo na daný liek alergické a váš výlet sa tým ešte väčšmi neskomplikoval.

Ako si nepokaziť dovolenku? Len s perfektne pripraveným autom

Praktické záležitosti

Na záver si zhrňme niekoľko základných pravidiel, ktoré spravia cestu s dieťaťom značne znesiteľnejšou.

Naplánujte si zastávky tak, aby ste naraz prešli maximálne päťsto kilometrov. Skúste hľadať odpočívadlá s detskými ihriskami a nechajte ratolesti, aby sa na nich vybláznili.

Z domu vyrážajte skoro ráno – deti budú unavené a veľkú časť cesty pravdepodobne prespia.

Vyhnite sa trombóze počas cestovania!

Myslite na pohodlie, bezpečnosť a zážitok z cesty, foto: pixabay.com

Pripravte chutné, ale ľahké dobroty, ktorými sa môže celá rodina kŕmiť počas jazdy. Nezabúdajte aj na dostatočný pitný režim. Pri každej zastávke pošlite dieťa na WC, nepýtajte sa ho, či potrebuje. Bude to tak jednoduchšie.

A posledná drobnosť na záver – využite čas v aute na budovanie rodinných vzťahov. Skúste sa naladiť na dovolenkový režim a dobrú náladu už počas jazdy. Pomôže to vám aj vašim deťom a ušetríte si kopu stresu.

Trápia vás štípance od komárov? Skúste tieto domáce recepty

Môže vás zaujímať

Ľuďom zasiahnutým tragédiou pomáha i tím Modrého anjela