Jednou vetou

Máte už vybratú vysokú školu? Najvyšší čas pre niektoré odbory

ilustračné foto

hlavné.sk

Jedným z najdôležitejších krokov v živote každého mladého človeka je výber vysokej školy. Každý rok sa najmä absolventi stredných škôl rozhodujú, na ktorú fakultu a vysokú školu si podajú prihlášku. Jednou z podmienok je včasné doručenie prihlášky do pevne stanoveného termínu. Na školy s talentovými skúškami je potrebné podať prihlášku už do konca novembra. Štandartne dávajú školy termíny medzi mesiacmi február - máj, pri niektorých školách výnimočne od mája do septembra.

Podrobné informácie vám poskytnú internetové stránky jednotlivých fakúlt vysokých škôl v spolupráci s ich študijnými oddeleniami. Prezident Andrej Kiska sa nedávno vyjadril, že by tretinu vysokých škôl na Slovensku zatvoril, ak by mal takú možnosť. Podľa neho totiž  neposkytujú dostatočnú úroveň vzdelania. Paradoxom je, že značný počet slovenských študentov odchádza študovať do zahraničia, najviac do Českej republiky, konkrétne v Brne a v Prahe. Na českých vysokých školách študovalo v roku 2015 vyše 20-tisíc slovenských študentov. Česi totiž ponúkajú niečo, čo slovenským školám najviac chýba a to kvalitu.

Na ktoré vysoké školy sa hlási najviac študentov a ktoré sú naopak v ich nemilosti?   

K najčastejšie vyberaným odborom patria už dlhé roky:

Paradoxne k odborom s najmenším počtom uchádzačov patria práve umelecké, keďže vôbec nie je jednoduché prejsť všetkými výberovými kolami a talentovými skúškami. Už dávno neplatí, že posledným termínom na podanie prihlášky je 28. február, školy majú tendenciu v snahe získať čo najkvalitnejších študentov tieto termíny predlžovať. Ani prijímacie pohovory už nie sú zaužívaným pravidlom tak, ako kedysi. Kde všade sa v tomto momente môžete prihlásiť plus komplexné informácie nájdete tu:

Zoznam vysokých škôl a termínov na podanie prihlášok

Môže vás zaujímať

Testy vo štvrtok odhalili koronavírus u 679 ľudí, pribudlo šesť úmrtí