Jednou vetou

Matečná nemá morálne právo byť ministerkou, tvrdí Zemanová

Poslankyňa NR SR Anna Zemanová (SaS).

Foto: TASR

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS) nemá morálne právo byť ministerkou. Presvedčená je o tom opozičná poslankyňa Anna Zemanová (SaS), ktorá to uviedla v pléne počas mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej sa opozícia snaží Matečnú odvolať z funkcie.

„Gabriela Matečná sklamala vo funkcii ministerky pôdohospodárstva, lebo o viac ako mafiánske praktiky na poliach sa zaujímala o vlastnú publicitu a situáciu hrubo podcenila. Je hluchá voči sťažnostiam utláčaných farmárov. Neurobila nič, aby skrížila cestu podvodníkom s agrodotáciami,“ vyhlásila Zemanová.

Matečná sa spreneverila svojmu sľubu, nekoná v záujme ľudí, vyhlásil Fecko

K problémom sa podľa jej slov začala ministerka vyjadrovať až vtedy, keď sa škandály objavili v médiách. „Sklamala aj vo funkcii generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu. Bola súčasťou korupčnej schémy, v ktorej sa určití reštituenti dostali k pozemkom len vtedy, ak ich následne pod cenu predali lobistom spriazneným s vedením fondu. Vďaka tomuto kriminálnemu systému sa dostali k lukratívnym parcelám aj osoby blízke strane Smer-SD,“ tvrdí Zemanová.

Tiež odmieta, že v prípade nekalého prerozdeľovania finančných prostriedkov ide o zlyhanie jednotlivcov. „Tu nejde o ukrivdených jednotlivcov, ale minimálne o 19.000 žiadateľov v systéme, o 280 individuálnych signatárov povestnej košickej výzvy a ďalších 40 organizácií, ktoré zastupujú 2000 poľnohospodárov, ktorí sa pridali ku košickej výzve,“ upozornila Zemanová. Zároveň uviedla, že vláda potrebuje dôveryhodných a bezúhonných ministrov, a toto kritérium Matečná podľa Zemanovej nespĺňa.

Poľnohospodári sa ostro ohradzujú voči akémukoľvek spájaniu s mafiou

Opozícia o Matečnej tvrdí, že zaviedla nekalé praktiky do prerozdeľovania finančných prostriedkov určených pre Slovensko v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Zároveň jej vyčítajú, že ešte ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu zaviedla podvodné praktiky, o čom „existujú nespochybniteľné dôkazy“.

Matečnú opozícia obviňuje aj z pokračovania v nekalých praktikách, pričom svojím konaním ohrozuje budúce zdroje pre Slovensko na regionálny rozvoj. „Novinár Ján Kuciak zomrel za odhalenie slovenskej agromafie. Odstúpil Robert Kaliňák, odstúpil Robert Fico a pani Matečná nehoráznym spôsobom klame ľuďom do očí,“ dodala Zemanová.

Nicholsonová: Ministerstvo podporovalo okrem talianskej aj albánsku mafiu

Podľa Jaroslava Pašku (SNS) je dôležité, aby všetky skutočnosti v oblasti čerpania agrodotácií prešetrili príslušné orgány. „Aby sme to neriešili politicky. Pani ministerka viackrát opakovala, že keby mala viac financií, tak by bola kontrola zabezpečená lepšie a kvalitnejšie, s vyšším počtom úradníkov, napriek tomu ale patríme medzi špičku v Európskej únii,“ poznamenal Paška na obranu Matečnej.

Poslankyňa Eva Smolíková (SNS) tiež upozornila na to, že Matečná sa stretla aj s generálnym prokurátorom. „Problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť nielen v agrorezorte, nerieši len sám rezort, ale je potrebná aj spolupráca polície a súdov. Aktivitu generálneho prokurátora vítala aj pani ministerka, ktorá sa s ním stretla a vyšli z toho závery, že ministerka pôdohospodárstva bude súčinná v spolupráci, bude predkladať všetky podklady, ktoré si orgány činné v trestnom konaní vyžiadajú,“ upozornila Smolíková. Podľa nej sa nedá na základe „nejakých individuálnych prípadov“ hovoriť o nefunkčnom systéme. „Pozrime sa na to, čo funguje a čo je dobré. Už keď hovoríme o mafii, za tých 15 rokov nebola aj SaS vo vláde?“ uviedla v pléne Smolíková.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky