Jednou vetou

Matečná sa spreneverila svojmu sľubu, nekoná v záujme ľudí, vyhlásil Fecko

Martin Fecko
Martin Fecko z OĽaNO

Foto: TASR

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) sa svojím konaním spreneverila sľubu, ktorý dala pri vymenovaní do funkcie. A teda, že bude konať v záujme občanov. Zdôraznil to v Národnej rade (NR) SR poslanec hnutia OĽaNO Martin Fecko na mimoriadnej schôdzi parlamentu, na ktorej sa opozícia snaží odvolať Matečnú z postu ministerky.

„Sedíte na lavici hanby, lebo ste sa dopustili konania, ktoré nie je zlučiteľné s funkciou ministra akejkoľvek demokratickej, slušnej a civilizovanej krajiny,“ uviedol Fecko. Ministerka sa podľa jeho slov zodpovedá za neprávosti a zlo, ktoré dopustila, ktorému svojím mlčaním a nečinnosťou dala voľný priebeh, ktoré svojou ľahostajnosťou pomohla vytvoriť a živiť.

Rozhorčený Danko v parlamente: Som pripravený na kritiku ministrov, ale útoky odmietam

„Tie traktory, ktoré mali byť na poliach, a sú na cestách, nie sú alegorické vozy na vašu oslavu, ale na protest proti tomu, akým spôsobom sa správate k nim, k týmto malým farmárom,“ vyhlásil Fecko. Pripomenul, že na pochybenia v rezorte pôdohospodárstva upozornil aj generálny prokurátor, a tiež Najvyšší kontrolný úrad. Nevie si preto ani predstaviť, ako ministerka nemôže vnímať tieto skutočnosti, ktoré sa valia z každej strany.

Pripomenul aj problém s nevyriešenými reštitúciami, a tiež zneužívanie reštitúcií na kšeftovanie. Pýtal sa, aké ešte väčšie zneužitie právomoci verejného činiteľa môže existovať. „Žime tak, aby bolo aj chleba, aj neba,“ apeloval na záver svojho vystúpenia v pléne.

Poslanec SNS Karol Farkašovský sa však ministerky Matečnej zastal a Fecka v záverečnom vyjadrení doplnil o to, aby bolo aj korektnosti a zdravého rozumu. Myslí si totiž, že nie je umenie niekoho očierniť z klamstva alebo podvodu. A stotožniť podozrenie s obvinením považuje už za „silnú kávu“. Pýtal sa preto v pléne, či majú poslanci aj imunitu na ohováranie.

Nicholsonová: Ministerstvo podporovalo okrem talianskej aj albánsku mafiu

Podobne aj poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák označil Feckove slová za znôžku populizmu, ktorému chýbala odbornosť a fakty. „Ak je vašim hlavným cieľom škandalizácia, tak to vám v zásade vychádza,“ konštatoval Petrák.

Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča však Fecko vystihol vo svojom vystúpení problém farmárov. „My tu zastupujeme ľudí, ktorí sú dotknutí tým, ako vy spravujete Slovensko,“ doplnil Matovič. Ministerka sa podľa neho nespráva ako dobrý hospodár, ale ako burina v záhrade.

Jeho kolegyňa z hnutia Anna Verešová označila za smiešne vyčítať Feckovi populizmus. „On je vždy vecný a odborný,“ zhodnotila. V strede záujmu poslanca Fecka je podľa nej vždy človek, v tomto prípade farmár, ktorý je momentálne bitý na poliach a nemôže na nich pracovať. Pritom práve ministerka by mala byť podľa nej obhajkyňou týchto ľudí, lebo má kompetencie a moc pomôcť im.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky