Jednou vetou

Matovič: Hríb zobral tajne od Haščáka 250-tisíc eur

Igor Matovič (vľavo) sa pustil do mederátora Štefana Hríba

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota, Wikipedia

Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič sa ostro pustil do novinára Štefana Hríba. Po Matovičovej kritike vyznamenania pre Petra Zajaca prezidentkou Zuzanou Čaputovou mal Hríb vyhlásiť, že Matovič si v jeho časopise už neškrtne. Matovič na Hríba vytiahol Jaroslava Haščáka z Penty, od ktorého Hríb mal údajte zobrať „špinavých“ 250-tisíc eur.

Najväčšia celebrita na Ples v opere nepríde

Štefan Hríb je dlhoročný novinár, ktorý sa vyjadruje k politickému dianiu. V roku 2014 vyplávalo na povrch, že Hríb údajne žobronil u Jaroslava Haščáka o peniaze, pričom Penta potvrdila, že Hríbov časopis dlhodobo finančne podporovala (viac aj tu). Hríb sám priznal, že dostal do Penty 250-tisíc eur, časť peňazí malo byť z Nadácie finančnej skupiny, ďašiu ako preplatné.

Hríbovi peniaze od Penty nesmrdia

Penta sa už niekoľko rokov topí v korupčnej kauze Gorila. Tá prepukla na verejnosť v roku 2011. No ani to nevadilo Hríbovi, aby v roku 2013 prijal od Haščáka peniaze, ktorý chcel časopis podporiť. Peniaze od spoločnosti, ktorá mala na krku korupčnú aféru tak Hríbovi nesmrdeli.

„V roku 2013 sme prišli s predplatiteľskou kampaňou. Počas jej trvania sa ozval osobne Jaroslav Haščák, riadne si objednal a zaplatil zauditovaných tisíc kusov, pričom vyslovil želanie, aby sa tieto výtlačky distribuovali na najlepšie stredné školy,“ vyhlásil v roku 2014 Hríb (viac aj tu). Novinár si pomohol aj krátkodobým úverom od Privatbanky, ktorý do pol roka redakcia splatila. Teda presne tej banky, ktorá dostala pokutu od štátu za nezákonné prevody v prospech Mariána Kočnera.

(Ne)morálny Hríb

Spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák čelí okrem kauzy Gorila aj kritike pre komunikáciu a kontakty s obžalovaným Marianom Kočnerom. Kým niektorí politici sú za spojenie s Kočnerom a Pentou pranierovaní, Hríbovi sa kritika vyhýba.

Pentu vymenil za Eset

Práve Hríb má po novom kontakty tiež s ľuďmi z Esetu. Jeden z majiteľov tejto antivírusovej spoločnosti Anton Zajac podporil otvorenie Hríbovej krčmy. Vinou Hríba sa pritom viacerí politici dostali do problémov, keď na oficiálne otvorenie krčmy pozval dvoch právoplatne odsúdených vrahov znásilnenej a zavraždenej študentky Ľudmily Cervanovej.

Prezidentskí kandidáti o Kiskovi: Mal sa dištancovať a ospravedlniť

Spoločnosť im robila napríklad súčasná prezidentka Zuzana Čaputová, Miroslav Beblavý, Michal Truban, či vtedajší prezident Andrej Kiska. Hríb vrahov pred hosťami dokonca aj predstavil. Nikoho z týchto politikov ich prítomnosť nevyrušila natoľko, že by mali podnik opustiť a nikto sa ani neospravedlnil pozostalým nebohej Ľudmily Cervanovej.

Status I. Matoviča na sociálnej sieti:

O HRÍBOCH A ZAJACOCHTeraz budem trošku osobný.Včera som si dovolil napísať status v duchu, že považujem za…

Uverejnil používateľ Igor Matovic Piatok 3. januára 2020

Prepis statusu I. Matoviča, ktorý zverejnil na Facebooku 3. 1. 2020:

O HRÍBOCH A ZAJACOCH
Teraz budem trošku osobný.

Včera som si dovolil napísať status v duchu, že považujem za prekrúcanie dejín všetkými našimi prezidentmi, ak sa najvyššie štátne vyznamananie za 27 rokov akosi záhadne nedokázalo ujsť kľúčovému človeku Novembra 1989 – Milanovi Kňažkovi – hoci sa ušli už kope ľudí, o ktorých obyčajní ľudia v súvislosti s revolúciou pomaly ani nepočuli (to neznamená, že nepracovali na niečom v ústraní).

Napríklad včera najvyššie štátne vyznamenanie „za November“ dostal Peter Zajac a na Milana Kňažka akosi opäť nevydalo. Považujem to za mimoriadnu nespravodlivosť. Ak sa opýtate ľudí, ktorí na Novembrových námestiach mrzli, kto bol ten človek, ktorý im dodával dennodenne odvahu prísť, bude to Milan Kňažko, nikto z nich (okrem členov OKS) vám nepovie, že Peter Zajac. Viem, že je to kruto povedaný fakt, ale je to pravda.

Za toto moje konštatovanie som si od najväčšieho samozvaného slovenského demokrata Štefana Hríba vyslúžil „absolútny trest“ – z pozície majiteľa vydavateľa týždňa vyriekol nado mňou mediálnu fatvu – vraj v jeho vydavateľstve mi už nedajú žiadny priestor na akékoľvek moje vyjadrenie. V čase volebnej kampane tak zaviedol voči mne a nášmu hnutiu klasickú totalitnú cenzúru názorov.

Zaujímavé, že to neurobil Hríb Haščákovi po zverejnení spisu Gorila – miesto toho od neho potajomky (zatajil to členom redakcie) zobral 250 tisíc špinavých eur „na podporu aktivít týždňa“. Zaujímavé, že to neurobil Ficovi, Kaliňákovi, Kočnerovi, nikomu.

Čím to bude? Hríb ma nenávidí. Dlhodobo a do špiku kosti. Lebo som odmietol hrať jeho hru. Lebo som odmietol mu za úplatu – za ústretové články zobať z ruky. Zostal som samým sebou a stal som sa pre neho nepriateľ na život a na smrť. Dlhodobo necháva svojich ľudí v redakcii o mne a našom hnutí podsúvať ľuďom špinu. Účelovú a nenávistú špinu. Preto roky nenájdete v týždni.sk ani slovo uznania a vďaky za dlhoročný zápas nášho hnutia. Len opovrhnutie a podlé lži.

Pardón, Pišta, ale mňa svojou cenzúrou neodradíš od hovorenia pravdy, hoci sa ti veľmi zle počúva. Vieš, môžeš mať aj tísíc úslužných ľudí, ktorí ti budú poslušne zobkať z rúčky, ale ja to nebudem. Nie si toho hodný. Patríš medzi najhorších mediálnych manipulátrov v pozadí slovenskej politiky a len to, že si pravičiar ti nedáva právo, aby som o tom mlčal. Manipuluješ s pravdou presne tak isto, ako to najväčšie zlo na druhej strane brehu a ešte sa pri tom tváriš na demokrata. O to je to horšie a úbohejšie.

ps. Moj postoj k Zajacovi, priznávam, je podfarbený aj osobnou skúsenosťou s ním. Naposledy si o mne účelovo vymyslel, že som sa mu pred 8 rokmi vyhrážal, že ho budem vydierať nejakou faktúrou z kampane. Malo to byť vtedy, keď urazený kvôli detektoru odišiel z našej kandidátky. Podlá a nehorázna lož, samozrejme, lebo ak by to bola len náznakom pravda, vtedy by to zverejnil, aby ma vtedy pred voľbami 2012 dorazil – nie teraz po 8 rokoch. V tejto súvislosti som o Zajacovi v statuse napísal, že bol „kukuričný partizán“, a bolo to asi trochu za čiarou – lebo reálne počas revolúcie bol v ústraní aktívny a nebol zalezený v kukurici – nuž ale, slovíčko uletelo, asi pocit krivdy z jeho krivého obvinenia voči mne ma viedol k jemnej odplate, čo nebolo práve odo mňa chlapské.

ps2. Viem, že medzi hlavnými lídrami Novembra a Zajacovou družinou existuje dlhoročný spor prameniaci zrejme z akejsi žiarlivosti, že ľudia za kľúčových ľudí Novembra považujú tých, ktorí nimi naozaj boli a nie tých, ktorých meno si ani spomenúť nevedia (preto som o Zajacovi napísal v statuse „akýsi“ Peter Zajac – lebo ľudia ho poznajú na rozdiel od Kňažka minimálne)

ps3. S Milanom Kňažkom som na túto tému nikdy nehovoril a ako ho poznám, vôbec nie je rád, že to tu rozmazávam – lebo je chlap, ktorý sa nikdy k ničomu nedoprosoval.

ps4. Túto tému otváram už roky, lebo ma ignorácia prezidentov ku skutočným hrdinom Novembra opakovane nepríjemne zaráža.

ps5. Neviem, možno sa Milanovi Kňažkovi ocenenie „ujde“ In memoriam … a zrazu sa mu ujdú slová uznania a možno aj slza vypadne, ale dovtedy chcem aspoň takto mu dať vedieť, že som minimálne ja a určite sú nás státisíce, ktorí si ho vážime aj bez toho, aby si ho vážili naši prezidenti … aj bez akýchkoľvek štátnych vyznamenaní.

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Pri výbuchu v Bani Handlová zahynulo pred 11 rokmi 20 baníkov