Matovič kritizoval koaličných poslancov, tí ho vítali a oponovali

Poslanec NR SR Igor Matovič (OĽaNO).

Foto: TASR

Novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá má zaviesť aj možnosť objednať sa za 30 eur na vyšetrenie u lekára v čase tzv. doplnkových ordinačných hodín, zoberie od ľudí aj posledné peniaze. Myslí si to líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý po niekoľkých mesiacoch opäť prišiel do parlamentu. K právnej norme navrhol pozmeňujúci návrh na zmrazenie platov ústavných činiteľov.

„Je to antisociálny zákon. Je o tom, ako zobrať od ľudí posledné peniaze, lebo si nemôžu dovoliť odísť z práce a potrebujú sa objednať. A keďže chcem, aby ministrovi Druckerovi zostali peniaze na to, aby ľudia mohli mať aspoň ako-tak bezplatnú zdravotnú starostlivosť, predkladám tento pozmeňujúci návrh“ vysvetlil zámer, s akým predložil zmrazenie platov.

Opäť o zlodejoch zo Smeru-SD

Vo svojom vystúpení útočil na koalíciu, najmä poslancov Smeru-SD. Opäť ich nazýval zlodejmi, obviňoval Smer-SD a jeho predsedu Roberta Fica z korupcie, poslancov Smeru-SD nazýval opičkami, ktoré v pléne len hlasujú, ako prikáže predseda. Hoci Fica podľa vlastných slov nemá rád, priznáva, že vo veci zmrazenia platov ústavných činiteľov s ním súhlasí.

„Igor, vrátili ste sa, teším sa, bude tu opäť veselo. Ani mňa neteší opatrenie, ktoré navrhuje vláda, ktoré sa týka opatrenia preplácať lekárom hodiny, ktoré robia nadčas. Ale je to potrebné,“ reagoval poslanec SNS Jaroslav Paška. Opatrením koalícia podľa neho reaguje na nedostatok lekárov. „Opatrenie nie je ideálne, ale reaguje na to, že máme nedostatok lekárov,“ doplnil s tým, že to treba akceptovať a ak sa ukáže toto opatrenie ako zlé, tak ho treba potom zrušiť.

Vitajte, ale klamete

„Vitajte, rád vás vidím, ale klamete,“ odkázal Matovičovi poslanec SNS Anton Hrnko. Pavol Goga zo Smeru-SD Matoviča skritizoval za to, že útočí na poslancov Smeru-SD a premiéra. Z kuloárov podľa vlastných slov v Smere-SD vedia, že Matovič „zhulákal“ svojich poslancov za to, že hlasovali za zvýšenie platov.

Kritiku si Matovič vypočul aj od Dušana Bublavého (Smer-SD). „Pripadalo mi to tak, že si bol doteraz v ústave a dnes si im ušiel,“ povedal Bublavý. Ohradil sa voči rečiam o opičkách, ktoré hlasujú, ako Fico povie. Zdôraznil, že Smer-SD chce komplexný zákon na riešenie platov ústavných činiteľov.

Môže vás zaujímať

Čižnár dočasne pozastavil funkciu prokurátorovi z Threemy Palovičovi