Jednou vetou

Matovič o odvolávaní premiéra: Bojovali sme dobrý boj

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič

Foto: Michal Psota

Opozícia si plnila svoju povinnosť, bojovala dobrý boj. Skonštatoval to líder hnutia OĽaNO Igor Matovič po tom, ako sa v utorkovom hlasovaní nepodarilo odvolať premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) z funkcie.

Situáciu naďalej považuje za vážnu, v tejto súvislosti kritizoval aj mimoparlamentné strany a vyzval ich, aby sa zlu postavili spoločne.

„Bojovali sme dobrý boj,“ povedal Matovič v súvislosti s mimoriadnou schôdzou na odvolanie premiéra. Dodal, že výsledky utorkového hlasovania ho mrzia. Podľa jeho slov sa ukázalo, že koalícia funguje na báze kúpených hlasov nezaradených poslancov, ako napríklad Peter Marček.

FOTO: Pellegrini zostáva premiérom, opozícia nenašla dosť hlasov

Situáciu naďalej považuje za vážnu. „Máme za človeka premiéra, ktorému vôbec neprekáža, že zlyhal v kľúčovej situácii,“ povedal a poukázal na to, že Pellegrini si dlhodobo zakrýval oči pred vzťahmi Mariana Kočnera so Smerom-SD. „Peter Pellegrini oddojčil Mariana Kočnera,“ podotkol s tým, že aj jeho nekonaním nadobudol podnikateľ pocit, že môže rozhodovať o živote novinárov či prokurátorov. Matovič si myslí, že premiér sa mal ospravedlniť a odstrihnúť mafiu od vlády a orgánov činných v trestnom konaní.

Kritizoval aj mimoparlamentné strany a „nových politikov“, ktorí sa podľa neho mali zapojiť do odvolávania premiéra a postaviť sa na stranu opozície. Matovič si myslí, že mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko (PS), Spolu a KDH nezabojovali dostatočne za odvolanie premiéra. Podľa jeho slov mali ukázať, že bojujú za nové a slušné Slovensko.

FOTO A VIDEO: Čo ukazoval Matovič počas Dankovej tlačovky? Každý tvrdí niečo iné

Odmietol, že by svojimi krokmi pracoval v prospech Smeru-SD. „Nebojujeme proti registrovaným partnerstvá alebo migrantom. Len hovoríme: Zoberme tieto tromfy Robertovi Ficovi (Smer-SD) z rúk,“ dodal. Na otázku, či je schopný spolupracovať s ďalšími opozičnými stranami odpovedal tým, že ak to znamená, že nemajú vystupovať a „robiť skutky“, tak nie. Vyzval ich, aby „spoločne porazili zlo“.

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok ráno hlasovali o návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi Pellegrinimu, návrh v pléne neprešiel. O kreslo chcela predsedu vlády pripraviť opozícia preto, lebo nenavrhol odvolať Moniku Jankovskú (Smer-SD) z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti po tom, ako sa objavili informácie o jej údajnej komunikácii s Marianom Kočnerom, obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky