Jednou vetou

Matovič to prehnal! Čo to dnes dokazoval?

Igor Matovič

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Čo slovo to perla! Igor Matovič v utorok poprel všetko, čo sa s Igorom Matovičom spájalo, čo sa týka zahraničnej politiky. "Precitol som!"- to bol jeho argument. V skutočnosti chcel vysvetliť, prečo sa uchádza o miesto europoslanca a či mieni opustiť slovenský parlament. Igor Matovič vzápätí šokoval zas. On vlastne europoslancom byť nechce a ak aj vyhrá, mandát europoslanca si nepreberie. On chce totiž svojou kandidatúrou prebudiť iných. Cíti sa povolaný zobudiť mysle ľudí, ktorí dnes rozhodujú o bezpečnostnej politike Únie. Na internete sa spustila lavína reakcií a niektorí lídra OĽaNO posielajú aj do blázinca. O čo mu vlastne ide?

Bude Remišová líderkou OĽANO po odchode Matoviča?

Kandiduje, ale vlastne to ani nechce. Ako tvrdí, chce si otestovať ľudí, avšak veľmi zvláštne. Igor Matovič je jednotkou OĽaNO na kandidátke do eurovolieb. Napriek tomu hovorí, že europoslancom byť nemieni.

„Ja si mandát neprevezmem, ale svojím miestom na kandidátke chcem biť na poplach,“ uviedol I. Matovič. Na tlačovej besede líder opozičného hnutia vyhlásil, že ak dostane v eurovoľbách nad 50-tisíc hlasov, nepreberie si mandát europoslanca. Ak dostane menej ako 50-tisíc hlasov, odíde z parlamentu a vo voľbách 2020 bude kandidovať z posledného miesta na kandidátke OĽaNO.

Takto to vidí odborníčka: Čaputová ako na pohrebe, Mistrík dekoncentrovaný

Eurovoľby totiž budú podľa neho referendom o Únii. Matovič nie je za odchod z Únie ani z NATO. Líder OĽaNO chce bezpečnú Európu, preto treba podľa neho riešiť spoločnú bezpečnostnú politiku. K Rusku ani USA netreba podľa neho nekriticky vzhliadať. Matovič zdôraznil, že sú to jeho názory, viacerí v OĽaNO s nimi nesúhlasia.

Organizátorka protestov Karolína Farská v sídle OĽaNO? Pre toto som tam bola

„USA sú chaos svetovej politiky a nie jej majákom,“ myslí si Matovič.„USA už dávno nie sú svetovým mierotvorcom, uzatvárajú sa do seba a celý civilizovaný svet tŕpne, ako sa pán prezident v USA vyspí a ktorú mierovú dohodu s ktorým štátom zruší,“  hovoril Matovič. „Mali by sme zabojovať o náš európsky dom. Urobme Európu opäť silnejšou, veľkou. Je načase urobiť z Európy svetovú veľmoc,“ zakončil Igor Matovič argumenty, ktoré podľa neho prispeli k jeho kandidatúre.

Hrozí rozkol v OĽaNO?

S Igorom Matovičom a jeho dnešným postojom podľa našich informácií nie stopercentne stotožnená jeho pravá ruka z OĽaNO Veronika Remišová, ani bezpečnostný analytik strany Jaroslav Naď. Na naše telefonáty v priebehu utorka nereagovali.

S Matovičom nesúhlasili ani ľudia sledujúci cez internet naživo jeho tlačovku. Komentáre, ktoré pribúdali, boli väčšinou negatívne. „Ty máš chaos v hlave, alebo Matovič blúzni, či „Igor, ty si sa zbláznil?“ – to boli reakcie ľudí.

Kandidátov do eurovolieb postaví OĽaNO 14, ostatných kandidátov eurokandidátky chcú predstaviť verejnosti koncom týždňa. Dvojkou má byť Michal Šipoš, trojkou Peter Pollák.

Ľudia počas živého prenosu Matovičovej tlačovky reagovali prevažne negatívne | Foto: snímka obrazovky

Môže vás zaujímať

Ľudia odkazujú Trubanovi s Matovičom: Ste už smiešni a trápni