Jednou vetou

Matovič uvažuje o blackoute na Slovensku, Sulík je rázne proti

Predseda vlády Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík, archívne

archívne, TASR, Michal Psota, koláž hlavne.sk

Prísnymi nariadeniami sa podarilo znížiť mobilitu na Slovensku o 70 %, blackoutom by sa mohla znížiť až o 90 %.

Všetko podstatné, čo potrebujete vedieť o COVID-19 Koronavírus. Štatistiky, informácie a weblinky

Premiér Igor Matovič stále uvažuje pre koronakrízu nad možným blackoutom na Slovensku. Ako uviedol v stredu na tlačovej konferencii, prísnymi nariadeniami sa podarilo znížiť mobilitu na Slovensku o 70 %. Blackoutom by sa mohla znížiť o 90 %. „Všetko, čo by nebolo nevyhnuté, by sme museli vypnúť,“ konštatoval.

Ak by sa na tom podľa premiéra spoločnosť dohodla, bolo by dobré, aby o tom bola informovaná niekoľko týždňov dopredu. Matovič však nevie povedať, kedy by blackout mohol nastať.

Denne miliónové škody

„Každý deň koronavírus spôsobuje straty pre našu ekonomiku 70 mil. eur. Koľko to vydržíme?“ pýta sa premiér. Ako dodal, tieto peniaze si môžeme iba požičať a niekto to bude musieť splácať.

Zľava: Richard Sulík, Veronika Remišová, Igor Matovič, Boris Kollár pri predstavení budúcej vlády, NR SR 18. 3. 2020 | foto: Facebook OĽaNO

 

„Čím skôr urobíme dobré rozhodnutie a budeme môcť znovu začať, síce ako ohraničený ostrovček v rámci Európy, ale zdravý, tým lepšie,“ konštatoval. V tomto prípade by musela podľa Matoviča fungovať absolútna vojenská disciplína s jasným cieľom.

Matovič: Nie som zúfalý

„Mojím cieľom je, aby sme sa na tom ako spoločnosť dohodli. To nie je to, že som zúfalý, môžem ísť do toho silou a pretlačiť to na vláde, ale prirodzene chcem, aby sme s ľuďmi hrali fér hru. Dostal som podporu od ľudí na boj s korupciou a vyfasoval som k tomu koronu. Je to úplne iný boj, preto si myslím, že je plne legitímne sa ľudí opýtať, či v tomto boji mám podporu,“ konštatoval premiér.

Zľava: Poslanci NR SR za stranu OĽANO Eduard Heger a Igor Matovič počas príchodu na ustanovujú schôdzu NR SR pred budovou parlamentu. Bratislava, 20. marec 2020. | Foto: SITA/Jana Birošová

 

Matovič tiež konštatoval, že v prípade blackoutu by sa vyhlásil výnimočný stav. Pendleri by dostali na výber, či budú žiť na Slovensku, alebo napríklad v Rakúsku. „Nemôžeme riskovať, že z krajiny, ktorá ma päťkrát viac prípadov koronavírusu, nám budú na Slovensko pendlovať ľudia,“ uzavrel.

Sulík je proti experimentom

Minister hospodárstva a vicepremiér Richard Sulík na sociálnej sieti uviedol, že je zásadne proti akýmkoľvek experimentom, ktoré by mohli zlikvidovať celú našu ekonomiku. Takýmto experimentom označil blackout Slovenska. Sulík s ním nesúhlasí, pokiaľ nezačne rapídne stúpať počet obetí koronavírusu.

Expremiér Pellegrini: Sú to Matovičove hry

Premiér sa podľa podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky Petra Pellegriniho opäť pokúša hrať svoje marketingové hry s prieskumami a hádzať zodpovednosť na občanov. „Vypnutie krajiny“ sa podľa neho môže podpísať na nižšom šírení vírusu, no nezničí ho úplne a po uvoľnení opatrení sa nákaza začne šíriť nanovo.

Peter Pellegrini pri skladaní sľubu poslanca NR SR, 20. 3. 2020 | foto: Facebook Peter Pellegrini

 

Riziko vidí aj v drastickom dopade na ekonomiku, ktorá je aj tak ťažko skúšaná dôsledkami pandémie na celom svete. Pellegrini nazýva nápad sociálnym experimentom. Mohol by podľa neho priniesť nepredvítateľné dôsledky v podobe paniky medzi ľuďmi a úplnej straty dôvery v štát. „Pričom medicínske účinky takýchto opatrení dnes nepotvrdzujú žiadni odborníci a rodia sa len v hlave Igora Matoviča,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky