Jednou vetou

Matovičova vláda na spadnutie. O tomto informovali lídri koalície prezidentku

Predseda strany SAS Richard Sulík, predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, prezidentka SR Zuzana Čaputová, podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár počas stretnutia v Prezidentskom paláci. Bratislava, 14. marec 2020

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA/Branislav Bibel

OĽaNO bude nominovať okrem premiéra, ministra financií, vnútra, obrany, zdravotníctva, pôdohospodárstva, kultúry a životného prostredia.

Hnutie OĽaNO bude mať v budúcej vláde okrem premiéra ďalších sedem členov, hnutie Sme rodina a strana Sloboda a Solidarita (SaS) po troch členov a strana Za ľudí dvoch členov. Predstavitelia jednotlivých strán a hnutí o tom informovali prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.

Ministerstvá pod OĽaNO

Ako ďalej povedal na sobotňajšej tlačovej besede líder hnutí OĽaNO a pravdepodobne budúci slovenský premiér Igor Matovič, jeho hnutie obsadí okrem premiérskeho kresla aj ministerstvá financií, vnútra, obrany, zdravotníctva, životného prostredia, pôdohospodárstva a kultúry.

Kollár a Sme rodina

Sme rodina nominuje svojich ľudí na post ministra práce, sociálnych vecí a rodiny a ministra dopravy. Taktiež táto strana nominuje vicepremiéra pre legislatívu a strategické plánovanie. Liberáli z SaS budú zodpovední za ministerstvá hospodárstva, školstva a zahraničných vecí. Strana Za ľudí nominuje ministra pre investície a regionálny rozvoj a ministra spravodlivosti.

VIDEO: Sulík zotrel Kollárovho experta ako malého chlapca. To nemyslíte vážne, smial sa

Zatiaľ žiadne mená až na tieto

Mená konkrétnych ministrov a členov vlády zatiaľ Matovič nechcel prezradiť. Zverejnia ich až keď s menami vyjadrí definitívny súhlas prezidentka Zuzana Čaputová. Nateraz je tak oficiálne známe okrem mena premiéra iba meno ministra hospodárstva, ktorým by sa mal stať líder liberálov Richard Sulík. Ten by mal byť aj prvým podpredsedom vlády pre ekonomiku. Sulík zároveň na tlačovej konferencii potvrdil, že novým ministrom školstva bude kandidát SaS Branislav Gröhling. Líder OĽaNO zároveň priblížil, že nominantom na post predsedu Národnej rady SR bude líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Dohodli sa na tom podľa jeho slov všetky štyri koaličné strany.

Lepšia komunikácia bude dôležitá

Matovič na záver dodal, že aj v budúcnosti chcú s prezidentkou aktívne komunikovať. „Má najvyššiu legitimitu vzhľadom na to, že bola zvolená v priamych voľbách a získala viac hlasov ako ktorákoľvek z politických strán, ktoré budú tvoriť novú vládu,“ uviedol budúci premiér.

Designovaný premiér Igor Matovič v piatok podvečer vyhlásil, že po dvanástich dňoch dospeli hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina, strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí k dohode o vytvorení novej vlády. V parlamente budú disponovať ústavnou väčšinou, keďže spolu obsadia 95 mandátov.

FOTO: Politici na koberčeku u Čaputovej. Takto ich natrela protokolistka!

Môže vás zaujímať

Pellegrini má obavy, že sa špeciálnym prokurátorom stane Daniel Lipšic