Jednou vetou

Matovičovci: Je možné, že Kiska do koalície nepôjde

ZĽAVA: Boris Kollár, Igor Matovič a Andrej Kiska

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Facebook

Od volieb prešlo niekoľko hodín a lídri možnej budúcej koalície si už skáču do vlasov, kvôli flekom a mocenských pozíciám. Najhoršie je na tom po volebnom fiasku predseda Za ľudí, Andrej Kiska, ktorý si veľmi vyberať nemôže. A hrozí mu, že ako bývalý prezident skončí ako obyčajný poslanec.

Podľa našich informácií z OĽaNo Matovičovci sa už pripravujú aj na variant, že Andrej Kiska vo štvrtok po rokovaní predsedníctva strany Za ľudí oznámi, že do budúcej koalície nevstúpi. Bývalý prezident sa pred parlamentnými voľbami netajil premiérskymi ambíciami.

Volebný výsledok Za ľudí 5,7 % však z Kisku urobil najslabšieho hráča možnej koalície a tak sa k nemu správajú aj ostatní lídri. Kiskovi hrozí, že môže skončiť ako obyčajný poslanec, čo by pre bývalú hlavu štátu, bolo nedôstojné.

Za jeho dosadenie na post predsedu parlamentu mala u Igora Matoviča lobovať aj prezidentka Zuzana Čaputová. Tento post by mal podľa volebných výsledkov pripadnúť Sme rodina, pričom Boris Kollár už o neho prejavil záujem. Igor Matovič jeho nárok uznal a uviedol, že by bol lepším predsedom NR SR ako Andrej Danko.

Andrejovi Kiskovi líder Obyčajných ľudí zas cez médiá odkázal, že by si ho vedel predstaviť ako ministra zdravotníctva. Kiska jeho odkaz označil za nekorektný.

Z prezidenta fackovací panák?

Pred parlamentnými voľbami exprezident oznámil, že v budúcej vláde zoberie len premiérsky post a o ministerské kreslo nemá záujem. Do parlamentu sa napokon Kiskovci dostali s odretými ušami. Igor Matovič je však v situácii, že nie Kiska a Kollár, ale on si môže vyberať partnerov a pokojne jedného z menovaných zo spolupráce vylúčiť.

Kiska v utorok zopakoval, že vládu by mal Matovič zostaviť bez Kollára. Pripomeňme, že bývalá hlava štátu mala pred voľbami výhrady pri zostavení budúcej vlády aj s Matovičom. Kiska teraz tvrdí, ako si uvedomuje, že si je vedomí zodpovednosti, ktorú má voči Slovensku. ,, Sme pripravení pomôcť zostaviť silnú a stabilnú vládu a očakávame, že táto vláda bude mať silný odborný a morálny kredit,“ vyhlásil Kiska, pričom narážal na minulosť Borisa Kollára a jeho kontakty s podsvetím.

,, Je to veľmi komické, keď to hovorí pán Kiska,“ odkázal zase Kollár Kiskovi, ktorý figuroval v pozemkovej aj daňovej kauze pričom v tej daňovej mu aktuálne hrozí obžaloba.  S bývalým prezidentom sa lídri silnejších politických strán doslova zahrávajú.

Už vo štvrtok sa ukáže, či sa Kiska túto rolu ,,fackovacieho panáka“ odmietne a nevstúpi do budúcej koalície, alebo prijme hru silnejších.

 

Čaputová poverila lídra hnutia OĽaNO Matoviča zostavením vlády

Môže vás zaujímať

Čaputová v stredu vymenuje chýbajúceho sudcu Ústavného súdu SR