Mečiar diskutoval v rádiu, tvrdil, že jeho amnestie stále platia

foto: RTVS, zdroj: hlavne.sk

V pravidelnej relácii Rádia Slovensko Sobotné dialógy diskutoval expremiér Slovenskej republiky Vladimír Mečiar s moderátorom Braňom Dobšinským na tému zrušenia jeho amnestií. 

„Som rád, že občania Slovenskej republiky nemajú iný problém ako amnestie spred 20 rokov. Je to pokrok, majú sa dobre,” povedal na úvod relácie Vladimír Mečiar. „Štvorica Kiska, Fico, Danko, Bugár, ktorá to začala, spustila Božie mlyny, tie melú pomaly, ale nájdu si ich. To, čo urobili, je porušenie ústavy,” vyjadril sa k zrušeniu svojich amnestií, ktoré prišlo po veľkom verejnom tlaku. Ani s tým však Mečiar nesúhlasil, pretože tvrdil, že „polovica aktuálnych občanov Slovenska vtedy nežila a nepoznala tú dobu.”

Mečiar počas celého rozhovoru tvrdil, že amnestie nie sú zrušené a naďalej platia. Aj keď mu moderátor oponoval, stál si za svojím tvrdením. „Ústavný súd nemá konečné slovo pri vykladaní ústavy,” povedal s tým, že rozhodnotie Ústavného súdu Slovenskej republiky z mája 2017 je v rozpore s Európskym súdom pre ľudské práva a jeho rozhodnutie je preto neplatné.

Vladimír Mečiar svoje rozhodnutie spred takmer dvadsiatich rokov v rozhovore vysielanom naživo dokonca obhajoval. „Za amnestiami si stojím. Hovorím to všetkým občanom Slovenskej republiky. Urobili sme pre ľudí dobre. Urobili sme to v záujme demokratických princípov,povedal bývalý premiér, ktorý sa podľa vlastných slov ničoho neobáva. „Ak konáš v súlade so zákonom, nemôžeš byť postihovaný.” Na otázku, či má strach, odpovedal jednoznačne: „A kedy som ho mal?”

Vladimír Mečiar s moderátorom Braňom Dobšinským, foto: RTVS

Mečiar bol nespokojný aj s moderátorom a verejnoprávnym médiom. „Celú dobu mi tu podstrkujete hlúposti. Nenecháte ma dopovedať, ťaháte rozhovor inde a vymýšľate si veci,” zvyšoval hlas na moderátora, ktorý používal argumenty podložené faktami. „Manipulatívna úloha vašej inštitúcie bola v tomto roku veľmi veľká,” povedal smerom k RTVS a v samom závere relácie svoj názor ešte potvrdil. „Ako vždy, opäť som nemal možnosť vysvetliť situáciu. Pôjdem do nezávislých médií. RTVS predvádzala počas celej verejnej debaty o amnestiách tendenčné správanie a vybičovávala psychózu.”

Môže vás zaujímať

PS-Spolu vyzýva SNS, aby stiahla novelu o interrupciách