Jednou vetou

Mečiar vyzdvihol rozdelenie Česko-Slovenska ako úspešný príbeh

Vladimír Mečiar.

Foto: TASR

Pred Dňom Ústavy Slovenskej republiky (1. septembra) obhajuje bývalý premiér Vladimír Mečiar rozdelenie Česko-Slovenska pred 25 rokmi. Pokojné rozdelenie bolo úspešným príbehom, uviedol v zverejnenom rozhovore pre nemeckú tlačovú agentúru DPA.

Európa bude skúsenosti Slovákov a Čechov ešte potrebovať, zdôraznil Mečiar v interview. Pripomenul, že vtedajšie rozdelenie bolo už pred súčasnými rozhovormi o brexite odporúčané ako možný vzor pre separatistické snahy v kanadskom Québecu, v Belgicku či Katalánsku.

Mečiar, ktorého podľa DPA v 90. rokoch väčšina Slovákov oslavovala ako „Otca národa“, tiež pripustil, že sa o štátnu nezávislosť Slovenska pôvodne neusiloval, a v rozhovore vysvetľoval, ako menil názor. Poprední českí politici podľa neho len predstierali, že chcú zachovať spoločný štát: „Údajní zástancovia spoločného štátu v Prahe už v skutočnosti mali v zásuvkách pripravené plány, aby sa nás zbavili a už nemuseli platiť za chudobnejšiu časť krajiny.“

„Neboli ochotní ani len hovoriť s nami o referende,“ kritizoval Mečiar s tým, že ako jediný seriózny partner na rozhovory mu zostal Václav Klaus. „Ten však považoval výsledok parlamentných volieb, ktoré on vyhral v Česku a ja na Slovensku, ako dostatočné oprávnenie. Neboli sme to my, kto inicioval rozdelenie, my sme len reagovali na situáciu tým, že sme prijali našu vlastnú ústavu,“ dodal Mečiar. V súvislosti s vtedajšou situáciou tiež povedal: „Václavovi Klausovi a mne možno ďakovať za to, že nedošlo k násilným roztržkám ako v Juhoslávii,“ citovala ho DPA.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky