Jednou vetou

Mečiarove amnestie naďalej riešia

foto: TASR, zdroj: TASR

Generálna prokuratúra (GP) SR koná naďalej vo veci zrušenia Mečiarových amnestií a to aj v prípade najnovšieho nálezu Ústavného súdu.

Generálna prokuratúra SR po oboznámení sa s nálezom Ústavného súdu SR dnes pokynom upravila Krajskú prokuratúru Bratislava, ktorá vykonáva pôsobnosť prokuratúry vo vzťahu k rozhodnutiam bývalého predsedu vlády SR o amnestii z roku 1998, aby skúmala naplnenie zákonných znakov skutkovej podstaty trestného činu súvisiaceho s podozrením zo zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ uviedla dnes pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Plné znenie nálezu vo veci tzv. Mečiarových amnestií spolu s odlišnými stanoviskami sudcov bolo vo štvrtok (29.6.) doručené účastníkovi konania – Národnej rade (NR) SR, ako aj vedľajším účastníkom konania, prezidentovi SR a vláde zastúpenej Ministerstvom spravodlivosti (MS) SR. „Zverejnené je na webovom sídle Ústavného súdu (ÚS) SR,“ informovala hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová.

ÚS SR pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej na neverejnom zasadnutí pléna 31. mája potvrdil ústavnosť aprílového rozhodnutia NR SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi.

K rozhodnutiu pripojili odlišné stanoviská k výroku sudcovia Milan Ľalík a Peter Brňák a odlišné stanoviská k odôvodneniu sudcovia Ľudmila Gajdošíková, Ivetta Macejková a Lajos Mészáros.

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu