Jednou vetou

Medzinárodná konferencia priblíži August ’68 v medzinárodných súvislostiach

Ilustračný obrázok

foto: TASR

Staršej generácii rozšíriť povedomie o udalostiach z Augusta '68 a tej mladšej prostredníctvom dejinného príbehu násilného potlačenia Pražskej jari pomôcť pochopiť aj súčasnú geopolitickú situáciu, v ktorej sa nachádza Slovensko. To je cieľ medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom August 68 - Operácia Dunaj, ktorá sa vo štvrtok začala na pôde Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Organizátori konferencie majú ambíciu priniesť v jednotlivých príspevkoch viaceré odpovede na otázku „Prečo?“, ktorá sa vynára v súvislosti s intervenciou vojsk Varšavskej zmluvy. „Očakávame odpovede na otázku, prečo ich prišlo až pol milióna, prečo sa v uliciach tiesnilo toľko tankov, jednoducho, prečo až taká enormná vojenská sila musela zasiahnuť do diania v 15-miliónovej krajine,“ uviedol Peter Bielik, predseda Správnej rady neziskovej organizácie Camera Obscura, ktorá spolu s Historickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV) konferenciu organizuje.

FS SR: Hlavným zodpovedným za (ne)preclievanie čínskeho textilu bol muž, ktorý na biznise s Čínou zbohatol

Druhou doteraz nezodpovedanou témou, na ktorú sa prednášajúci zamerajú, je otázka, k čomu mal vojenský zásah – Operácia Dunaj smerovať. „Tá operácia mala gradovať a my sa budeme pýtať, kde, resp. čím mala skončiť,“ avizoval Bielik.

Miroslav Londák, vedúci oddelenia najnovších dejín Historického ústavu SAV pripomenul, že augustové udalosti z roku 1968 sú významným medzníkom nielen slovenských a československých dejín, ale aj dejín celého bývalého východného bloku. „Je potrebné sa na ne zároveň pozerať v širokých konotáciách – politicko-historických, filozofických, sociálnych i kultúrnych,“ upozornil.

Nezaradeným poslancom sa nepodarilo prejsť cez Národnú radu SR

Okrem slovenských a českých historikov venujúcich sa z rôznych uhlov pohľadu téme Augusta ’68, sa kontextu invázie vojsk Varšavskej zmluvy budú vo svojich príspevkoch venovať historici z Ruskej federácie, Srbska, Maďarska, Rumunska, Bulharska, ale aj Kanady a Francúzska. Do auditória konferencie pozvali organizátori i učiteľov dejepisu v základných a stredných školách. „Veríme, že získajú množstvo nových poznatkov, ktoré budú môcť zužitkovať pri priblížení témy na svojich hodinách,“ uviedol Bielik.

Môže vás zaujímať

Väzobne stíhaná Monika J. sa vzdala funkcie sudkyne