Jednou vetou

Medzinárodné letecké dni SIAF sa tento rok konať nebudú

Na snímke letová ukážka akrobatickej skupiny Al Fursan počas Medzinárodných leteckých dní, 2018, archívne

Foto: TASR

Dôvodom zrušenia je pandémia koronavírusu

Medzinárodné letecké dni SIAF sa tento rok konať nebudú. Oznámil to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na dnešnej tlačovej konferencii. Ako dôvod uviedol pandémiu koronavírusu. Medzinárodné letecké dni SIAF sa mali konať 29. až 30. augusta na letisku Sliač.

Dôvodom pre zrušenie je aj rozhodnutie zahraničných partnerov, ktorí sa na dňoch podieľajú. Tí mohli poskytnúť iba stacionárnu techniku, či nemohli prísť vôbec.

Podľa ministra je dôvodom pre zrušenie aj rozhodnutie zahraničných partnerov, ktorí sa na dňoch podieľajú. „Po konzultácii so zahraničnými partnermi môžeme povedať, že nám mnohí odriekli účasť. Prípadne nám chceli ponúknuť iba statickú techniku,“ vysvetlil minister.

Tiež oznámil, že jeho rezort chce v budúcnosti hlbšie spolupracovať pri organizácii SIAF. „Chceli by sme ísť aj do obsahovej stránky leteckých dní SIAF,“ povedal Naď s tým, že si vie predstaviť, aby v rámci podujatia pôsobili mimovládne organizácie či jednotka NFIU v rámci NATO.

Budúci rok sa budú letecké dni musieť konať na inom mieste. Podľa šéfa obrany je v súčasnosti najprijateľnejším riešením letisko Kuchyňa v Malackách.

Hubert Štoksa, riadieľ SIAF, tiež oznámil, že náhradou za tohtoročné letecké dni bude livestream toho najlepšieho z minulých ročníkov. „Záujmom je tiež pripraviť profesionálne štúdio a bližšie predstavovať jednotlivých účastníkov podujatia, ako napríklad pilotov,“ vysvetlil.

Live stream bude vysielaný 29. augusta na sociálnych sieťach a začne sa o 11-tej hodine a skončí o 17-tej. O finančnej situácii sa vyjadril, že verí v pomoc štátu, pretože ide už o druhé podujatie, ktoré je pre nich v roku 2020 zrušené.

Minister sa vyjadril aj k aktuálnym politickým otázkam. Zrušenie núdzového stavu je podľa ministra Naďa skôr témou komentátorov a politikov. „Ozbrojené sily sú výraznejšie pripravené ako v čase, keď sme vládu preberali. Aj z hľadiska ochranných pomôcok, či dezinfekcii,“ informoval o stave jeho rezortu pri jeho prípadnom predĺžení.

Naď tiež pripomenul, že mnohé ekonomické opatrenia sú naviazané na núdzový stav či na mimoriadnu situáciu, a preto sa čuduje niektorým populistickým vyjadreniam bývalého premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). „Núdzový stav sa života bežných ľudí vôbec nedotýka. Je to skôr téma pre nejakých komentátorov či politikov,“ dodal.

Minister tiež oznámil kontúry dohody s USA o nákupe stíhačiek F-16. Slovensko by malo v splátkach zaplatiť výrazne menej ako sa pôvodne očakávalo. Už o tom informoval aj členov branno-bezpečnostného výboru Národnej radu-SR. Konkrétne výsledky dohody však oznámi neskôr.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky