Jednou vetou

Výstrahy pred horúčavami, ale majú byť aj búrky. V meste budú cisterny s pitnou vodou

Meteorológovia varujú pred vysokými teplotami

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Slovensko v piatok potrápia horúčavy a miestami sa môžu vyskytnúť aj búrky s krúpami. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahu prvého a druhého stupňa.

V Nemecku zaznamenali nový teplotný rekord

Na západnom Slovensku, v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji, môže teplota vzduchu dosiahnuť v piatok popoludní od 35 do 36 stupňov Celzia. SHMÚ pre túto oblasť vydal výstrahu druhého stupňa pred vysokými teplotami.

FOTO: Francúzsko má nový teplotný rekord: V Paríži namerali 41 stupňov Celzia

Horúčavy sa očakávajú aj v iných častiach krajiny. V Banskobystrickom, Trenčianskom a Košickom kraji platí výstraha prvého stupňa. Maximálna teplota vzduchu tam môže dosiahnuť 33 až 34 stupňov Celzia.

FOTO: Pozrite sa, čím všetkým žijú cez horúce dni naše známe tváre

Na dvoch bratislavských námestiach budú  pristavené cisterny s pitnou vodou od Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS). Na námestí SNP bude cisterna s objemom 1000 litrov pristavená vo štvrtok a v piatok od 11.00 do 17.00 h, na Hlavnom námestí od 10.00 do 16.00 h. Ak budú horúčavy pretrvávať, BVS cisternu opäť pristavia až do štvrtka 1. augusta.

Hrozia aj búrky

Meteorológovia však varujú v piatok aj pred búrkami s krúpami. SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa pre Banskobystrický a Košický kraj. S búrkami môžu byť spojené aj krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť 20 až 30 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v tejto súvislosti vydal výstrahy prvého a druhého stupňa.

Sagan vyzval CPA, aby v horúčavách chránila jazdcov

 

Výstrahy platné na piatok 26. 7. 2019 | SHMÚ.sk

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte 0910 554 995

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky