Jednou vetou

Meteorológovia zaznamenali tropickú noc aj v tatranskej oblasti

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

V noci nadnes sa vplyvom juhovýchodného vetra najmä na juhozápade výrazne neochladzovalo, vplyvom čoho tu meteorológovia zaznamenali na väčšine staníc tropickú noc. Tá bola na väčšine územia západného Slovenska, dokonca aj v tatranskej oblasti. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Cez noc sa podľa meteorológov ochladilo zväčša na 25 až 20 stupňov Celzia, pričom najteplejšie bolo v Horných Lefantovciach, kde bolo minimum teploty presne 25 stupňov Celzia.

V dolinách je tropická noc zriedkavá

„Tropickú noc sme zaznamenali aj v tatranskej oblasti, napríklad Tatranská Polianka a Lomnica,“ informuje SHMÚ. Podľa meteorológov to však nie je až také nezvyčajné ako tropická noc v dolinách a kotlinách v okolí Tatier, ako napríklad v Kežmarku.

„V dolinách a kotlinách sa ochladzuje výraznejšie ako na svahoch, preto tam aj v noci býva typicky chladnejšie a tropická noc je tak veľmi zriedkavá,“ vysvetlili.

Ústav vydal výstrahu tretieho stupňa

S horúčavami treba počítať aj v nasledujúcich dňoch. Vo štvrtok (3.8.) platia výstrahy pred horúčavami takmer vo všetkých okresoch. Na západnom a južnom Slovensku dokonca vydal SHMÚ najvyššiu výstrahu 3. stupňa. Meteorológovia očakávajú v tento deň dosahovanie maximálnej teploty vzduchu od 33 až do 38 stupňov Celzia.

Na piatok (4.8.) vydal ústav výstrahu pred horúčavami pre všetky okresy na Slovensku. Výstraha 3. stupňa platí pre väčšinu západného a južného Slovenska. Teplota by sa mala v piatok podľa meteorológov vyšplhať od 33 až do 39 stupňov Celzia na západe a juhu krajiny.

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie