Jednou vetou

Mičev žaluje Uhríka za výroky v televízii, Kotlebov poslanec sa mu nemieni ospravedlniť

Zľava: Milan Uhrík zo strany ĽSNS a Stanislav Mičev, generálny riaditeľ Múzea SNP.

Foto: archívne, TASR

Verejné ospravedlnenie, písomné ako v televízii TA3 a náhradu nemajetkovej ujmy vo výške jedno euro žiada kandidát na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Stanislav Mičev od poslanca Národnej rady SR a podpredsedu Ľudovej strany Naše Slovensko Milana Uhríka. Ten mu odkazuje: „Ospravedlňovať sa určite nemienim.“

Ako vo štvrtok Mičev na tlačovej besede v Banskej Bystrici informoval, 24. augusta na Okresnom súde v Nitre podal žalobu na Uhríka za jeho nepravdivé a urážajúce výroky v relácii odvysielanej 16. mája tohto roku v relácii TA3, ktoré sú klasifikované ako zásahy do osobnostných práv fyzickej osoby.

Uhrík v nej povedal, že „Mičev bol pracovníkom Štátnej bezpečnosti (ŠtB), ktorý donášal na ľudí, udával ich za peniaze, čo eštebáci robili“. Mičev podáva žalobu zároveň aj na spoločnosť CEN, ktorá výroky odvysielala.

Mičev si overil fakty v ÚPN

„Klamstvo je základnou politickou zbraňou Kotleba–ĽSNS. Požiadal som o stanovisko priamo Ústav pamäti národa, ktorý na základe zákona o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu, vydal stanovisko, že Stanislav Mičev nie je evidovaný ako spolupracovník bezpečnostnej zložky. Byť v ŠtB mi svedomie nikdy nedovolilo,“ zdôraznil Mičev s tým, že nenechá svoje meno špiniť od niekoho, kto nezvláda základné dejepisné fakty. Stanovisko úradu dal vo štvrtok k dispozícii i novinárom.

„Poraziť fašizmus znamená postaviť sa proti klamstvám, degenerovaniu vlastných dejín či spochybňovaniu Slovenského národného povstania. Uhrík bude za svoje klamstvá stáť pred súdom,“ dodal Mičev.

Reakcia Milana Uhríka

Uhrík vo štvrtok pre TASR označil jeho snahu za upútanie mediálnej pozornosti, „keďže je krátko pred voľbami a pán Mičev nevie v kampani nijako zaujať“.

„Po štvrťroku od vysielania relácie sa uchýlil k takému kroku. Trošku ma však prekvapuje, ako útlocitný dokáže pán Mičev byť, pokiaľ niekto poukáže na jeho minulosť. Zároveň však nemá problém verejne nás osočovať a nadávať nám do fašistov. Keby sme boli rovnakí ako on, tak už má od nás na krku viacero žalôb,“ konštatoval pre TASR Uhrík.

„Pán Mičev bol kovaný komunista a jeho meno takisto figuruje aj v záznamoch súvisiacimi s ŠtB. Teraz sa síce v rámci budovania svojho nového demokratického imidžu snaží z toho vyvliecť a tvári sa, že to nebolo vlastne nič. Ale my nezabúdame,“ dodal Uhrík.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky